Tajna prehrambene industrije koja će vas šokirati

Pazite što kupujete jer zemlja podrijetla na deklaraciji malo znači, kao i sastojci, koji često dolaze iz prekoceanskih zemalja. Prehrambena industrija ima puno tajni. Vjerojatno niste ni znali da smrznuta pizza može proputovati 60 država. Ima li konzervansa ili ne, nije moguće znati s obzirom da se na deklaraciji navode samo oni korišteni u zadnjem koraku proizvodnje, navodi Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne kupujte salatu u vrećici

Možda vam gotova narezana salata izgleda prirodno, ali ona se satima drži u ledenoj vodi s klorom kako bi se spriječio razvoj bakterija, a često je prskana limunskom i tartarnom kiselinom kako listovi ne bi oksidirali i izgledali staro.

Joanna Blythman, britanska novinarka koja proteklih 25 godina istražuje prehrambenu industriju i otkriva njene tajne, osoba je koja će vam otkriti brojne tajne. Salata nije ništa u odnosu na gotove obroke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu sve kemikalije navedene na deklaraciji

Uspjeh je ako hrana uvijek izgleda isto i da uvijek ima isti okus. To nije moguće učiniti na prirodan način nego se hrana kemijski obrađuje do neprepoznatljivosti. Zato proizvođači hrane ne pripremaju sirove namirnice nego kupuju već gotove, smrznute ili sušene namirnice. Time izbjegavaju i obvezu da sve one kemikalije koje su tom procesu korištene navedu na deklaraciji svoga proizvoda.

“Tradicionalni britanski složenac tako se sastoji od novozelandske teletine, izraelske mrkve, argentinskih goveđih kostiju i krumpira s Mallorce u Balearskom otočju”, navodi Blythman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedemo li jaja ili supstitut?

Jaja proizvođačima dolaze u prahu, s dodanim šećerom, kao proizvodi od albumena (bjelančevina iz bjelanjka), smrznuta, u tekućem obliku, kristalizirana… Tu je i i jeftinija varijanta supstituta koji su napravljeni od proteina, a mogu stajati i do 18 mjeseci. Tako je i kod maslaca, za jela se rabi znatno jeftiniji blijedo žuti prah koji nastaje prskanjem i sušenjem mješavine maslaca, mliječnih proteina i škroba.

Proizvodnja na veliko, a propisi puni “rupa”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotova hrana se nerijetko proizvodi u pogonima u kojima se radi bez prestanka, a ako nastane ikakav problem, na stotine tona obroka može biti pokvareno.

Prema EU propisima sve zapakirano mora imati listu sastojaka, aditiva i kemikalija, ali proizvodi koji su pripremljeni na licu mjesta ne moraju. Nema pravila da pecivo koje tjednima stoji zamrznuto i puno je aditiva, ne smije u prodaju kao “svježe ispečeno”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.