Ljubo Jurčić: U Grčkoj postoji opasnost od anarhije

epa04825199 A woman passes by a graffiti depicting the 12 European members and reading 'No' in German language, in Athens, Greece, 30 June 2015. European leaders have made a last-minute offer to Greek Prime Minister Alexis Tsipras in a bid to solve his country's bailout crisis, which has reached fever pitch after Tsipras on 26 June unexpectedly called for a referendum on the terms of a bailout deal, putting an abrupt end to the aid negotiations and leading to a cap on Greek emergency bank loans and forcing Athens into capital controls. Greek voters will decide in a referendum whether their government should accept an economic reform package put forth by Greece's creditors. EPA/SIMELA PANTZARTZI

Hrvatski analitičari smatraju da je  Grčka odbacivanjem zahtjeva međunarodnih kreditora na referendumu ušla u neistraženo područje i nesigurnu budućnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analitičar Damir Novotny kaže da je očekivao ovakav rasplet događaja jer je grčka vlada podgrijavala takvu atmosferu. Upozorava, međutim, da se radi o “ozbiljnoj političkoj manipulaciji u fiskalnom sektoru”.

“I prije smo viđali da političke elite neodgovornom fiskalnom politikom kupuju biračko tijelo”, rekao je Novotny i dodao da je Grčka u zadnjih 15 godina primjer takva neodgovornog ponašanja političara.

Govoreći o Syrizi kao o populističkoj kompoziciji lijevih i desnih stranaka, tvrdi da za Grčku nakon odbacivanja prijedloga vjerovnika tek sada počinju problemi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novotny odbacuje optimizam premijera Alexisa Tsiprasa koji tvrdi da je glas ‘ne’ ojačao njegovu političku poziciju. Sve će, kako kaže, morati početi ispočetka, a odluke grčke vlade ne mogu utjecati na pregovore s EU. Također upozorava da su u samoj Grčkoj već počela razračunavanja na unutarnjem političkom planu.

“Tsiprasova vlada nema prijedloga kako riješiti problem, osim otpisa dugova. No, u tom bi slučaju sve zadužene zemlje mogle tražiti otpis dugova. U širem europskom kontekstu ne vjerujem da to može donijeti promjenu pravila, štoviše, mogli bi se pojačati pritisci da se fiskalna pravila dodatno ojačaju i da se krene prema fiskalnoj konfederalizaciji”, kazao je Novotny.

Podsjetio je da su neke druge zemlje, prvo anglosaksonske i skandinavske, ali i zemlje poput Slovačke i Slovenije, s pojavom krize pojačale institucije nadzora fiskalnog sektora kako se političke elite na vlasti ne bi zaduživale iznad zakonom utvrđenih granica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jurčić: Rezultat je dobar

Profesor s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Ljubo Jurčić krivnju za novonastalu situaciju raspoređuje na obje strane, ali ishod referenduma ocjenjuje “dobrim”, jer će primorati europske čelnike da počnu drugačije promišljati.

“S obzirom na političke odnose i pristup koji je Europska unija odlučila primijeniti prema krizi u Grčkoj, mislim da je ishod referenduma dobar jer će primorati čelnike Europske unije da počnu razmišljati o specifičnostima svake pojedine zemlje prilikom primanja u članstvo EU-a i odnosima Bruxellesa sa zemljama koje su već dio te asocijacije”, rekao je Jurčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da su za ovakav rasplet odnosa krive obje strane, no zamjerke su više na Europskoj uniji koja je Grčku u svoje članstvo i eurozonu primila mimo ekonomskih kriterija, misleći isključivo na geopolitiku.

“Grčka je ušla u Europsku uniju i eurozonu iako nije zadovoljila ekonomske kriterije, niti je imala prilagođen svoj sustav i politiku tako da može prosperirati u Uniji. Grčkoj je omogućeno da uđe u EU zbog geopolitike”, tvrdi Jurčić.

Po njegovim riječima, da biste ušli u dvije asocijacije, morate zadovoljavati kriterije konvergencije, no iako su svi znali da ih Grčka ne ispunjava, primijenio se model koji je nalagao da će se Grčka, kada postane članica EU-a, kretati prema tim kriterijima .

“Praksa, međutim, pokazuje da to nije tako, već upravo suprotno. I to je velika krivnja EU-a. Unija je unaprijed znala sve o čemu danas pričamo, ali se pravi da ne zna i svu je krivnju svalila na Grčku”, rekao je Jurčić, ponovivši da je Unija, umjesto da u obzir uzme sve specifičnosti situacije u Grčkoj, izabrala tvrdi pristup i svela ga na strogi odnos kreditora i dužnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, pojašnjava Jurčić, sadašnja grčka vlada je znala u kakvoj je situaciji njihova zemlja i trebala je znati kako funkcionira EU, monetarna unija i kreditori. Imala je, dodaje, tri strategije na raspolaganju: pregovorima postići najmanje loše rješenje za Grčku, ono koje bi zadovoljilo i međunarodne kreditore i Grke i rješenje koje bi ih minimalno zadovoljilo. “Išli su, međutim, na sve ili ništa, ali narod će još više trpjeti (…), postoji opasnost od anarhije, no očekujem da će EU držati stvari pod kontrolom”, kazao je Jurčić.

Horvat: Vjetar u leđa Tsiprasu

Politički aktivist i wannabe filozof Srećko Horvat, veliki zaljubljenik u ljevičarske pokrete, sva događanja prati iz same Atene. Vjeruje da je ishod referenduma “snažan vjetar u leđa premijeru Alexisu Tsiprasu u novim pregovorima” jer su pobornici negativnog stava prema zahtjevima kreditora i samo čelništvo Syrize očekivali malu razliku u glasovima dvaju tabora.

“Ovo je dobar vjetar u leđa Tsiprasu u novim pregovorima”, kazao je Horvat. Upozorava, međutim, da ostavka ministra financija Janisa Varoufakisa “nije dobar znak”.

“Ostavka Varoufakisa nije dobar znak jer se pokazalo da je Tsipras spreman žrtvovati svog ministra, koji se odlučno borio protiv rigoroznih mjera štednje”, dodao je Horvat. Prema njegovim riječima, mnogi su razočarani tim potezom i smatraju da je ova vlast već učinila mnoge koncesije i ustupke.

Tsipras ih je razočarao, nastavlja Horvat, jer je zapravo pokazao da će u pregovorima biti spreman na stvari na koje ne bi trebao.

“No, iznimno je važno istaknuti da nikada u recentnoj povijesti nije jedan narod u ovako velikom broju odlučno rekao “ne” mjerama štednje. Syriza sada ima još veću odgovornost nego prije”, ocijenio je Horvat.

Smatra da je Tsipras učinio taktički potez kada je u pregovore uključio čitav grčki narod. Pozdravlja ishod referenduma i, prenoseći svoje dojmove iz Atene, zaključuje da su Grci odlučili krenuti u nepoznato bez obzira na posljedice.

“Ljudi su puni nade, nisu očajni i zemlja nije u kaosu kako prenose mediji. Stvari funkcioniraju”, rekao je Horvat. Vjeruje da ovo nije samo grčka stvar, već da će referendum odjeknuti i drugdje u Europi, posebice zemljama koje pate zbog ovakve politike Bruxellesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.