Košta: Politika je jasna – uništiti brodogradilište, profitabilnu proizvodnju

Nakon što je već treći dan radnicima brodogradlišta „Nauta Lamjana“ na otoku Ugljanu onemogućen ulazak u brodogradilište, “jasno je da je politika uništiti brodogradilište-živu i zdravu, profitabilnu proizvodnju“, kazao je za narod.hr sindikalac iz brodogradilišta „Nauta Lamjana“  i voditelj proizvodnje u ugljanskom škveru Mario Košta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Brodogradilište je otišlo u stečaj zbog 73 milijuna kuna duga, od kojih je 56 milijuna je upitno, brodogradilište nije dobilo taj novac, što je potvrdio i sudski vještak. Ročište je 25. travnja  gdje bi trebao pasti taj dug brodogradilišta od 56 milijuna kuna, a oni koji su dali taj kredit Erste Steiermerkische  banka i fond Jupiter Adria, već su par ročišta uspjeli odgoditi, za što su i kažnjeni“, pojasnio je Košta.

“Sad se ročište treba održati, a ako se prema nalazu vještaka pokaže da Nauta  nikakav novac nije dobila i ako padne tih 56 milijuna, ostaje 16 milijuna kuna duga  i mi to vratimo u roku od pola godine, najviše godinu dana i izlazimo iz stečaja, što očito nekome ne odgovara”, smatra Košta.

Brodogradilište se nalazi na prostoru pomorskog dobra i ima koncesiju za brodogradilišnu djelatnost do 2031., koja se gubi ako se ne koristi ili ne plaća. “Očita je namjera upravitelja da se koncesija više neće koristiti”, kazao je Košta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jutros je pred brodogradlište „Nauta Lamjana“ u stečaju na otoku Ugljanu došlo 40 radnika i bili su spremni raditi, no zaštitari su ih ponovo zaustavili s nalogom da nikoga ne puštaju, dok su jučer imali nalog da desetoricu puste, a mi smo rekli: ili ulazimo svi ili nitko, rekao je za narod.hr Košta.

„Svi radnici imaju ugovor do kraja ovoga mjeseca, čeka nas dovršetak 40-tak brodova, a novi stečajni upravitelj Alein Khan  nema pojma o poslu i htio je da 10 radnika obavi taj posao. Mi smo svi solidarni: ili svi ili nitko“, rekao je Košta koji je jučer dobio otkaz, ali je svejedno spreman pomoći odraditi ugovorene poslove do kraja, o čemu je obavijestio i zamjenicu nedostupnog upravitelja koja mu je rekla da uprava ima posla te da radnici mogu ići doma.

U brodogradilištu „Nauta Lamjana“ izrađuju se skupi brodovi, tako da jedan tjedan zastoja brodogradilišta nosi gubitak od 500 000 eura i radnici su to spremni odraditi, no ako nas  upravitelj Alein Khan ne pušta unutra, neka on te brodove dovrši, rekao je Košta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Mi ćemo sad ići na to da im se oduzme koncesija i da se koncesija da onome tko želi proizvoditi i zaposliti nas radnike“, rekao je Košta o daljnjim namjera radnika prema upravi brodogradilišta i poručio da su se malo proračunali u pokušaju da unište brodogradilište.

„Netko mora odgovarati jer brodogradilište ruši ista ekipa koja ga je otjerala u stečaj, pravna država i istražni organi ništa ne poduzimaju, a s desantom na brodogradilište smo vidjeli da pravna država i policija mogu biti učinkovite. Bar ovi izvršitelji mogu, pa neka budu i istražitelji“, smatra Košta.

Bivšeg stečajnog upravitelja Ivana Rudu, Košta kaže da sudi po djelima. „Nas 40 bilo je na Zavodu za zapošljavanje, on nam je dao kruh, paralelno smo popravljali strojeve, dobivali certifikate i dizali proizvodnju koja dvije godine nije radila, a rezultat je 40 brodova izloženih sada vani i dva milijuna kuna na računu“, rekao je Košta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Očito je zločin raditi u ovoj državi od koje nismo dobili ni kunu“, rekao je Košta.

Rudu su pokušali smijeniti bivši vlasnici čim je rekao da će pokrenuti proizvodnju, rekao je Košta i dodao da to tada nisu uspjeli jer za smjenu je potrebna većina vjerovnika, a radnika je bilo više pa su preglasali, Rude je ostao, održao obećanje, pokrenuo proizvodnju i zaposlio ljude, rekao je Košta i kazao da su radnici bili u pravu kad su novom stečajnom upravitelju sprječavali ulaz u brodogradilište.

Dok je bio stečajni upravitelj brodogradilišta Nauta Lamjana, Ivan Rude kaže da se ponašao kao “bonus pater familias”, sada se to kaže kao dobar gospodarstvenik, što znači odgovorno, sa što manje troškova i što više zarade, rekao je za narod.hr.

Plaće radnicima bile su u granicama mogućeg, rekao je Rude i dodaje da je nastojao  da budu stimulativne, barem 5000 kuna, a ne da bude na minimalcu, ako novaca ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Jasno se znalo da u stečaju bude li kriza plaće idu dolje, a ako bude trebalo ide se i na dva-tri mjeseca kući. Ljudi su prihvatili pravila i posao, dobro su radili, imali smo dobru  rukovodeću ekipu, znalo se novaca ima, pa su i vjerovnici i radnici mogli biti zadovoljni“, rekao je Rude za narod.hr.

Do smjene bivšeg upravitelja Rude došlo je u roku od tri dana, rekao je Košta. „Prvi upravitelj u stečaju radio je puno veće greške, nestalo je 900 000 tisuća kuna, pa je firma oštećena za 500 000 kuna, a sad su vjerovnici fond Jupiter Adria i Erste banka prijavili Rudu zbog krivo ispunjenih putnih naloga. Tražila se najmanja sitnica da ga se hitno smjeni, jer je trebalo požuriti prije ročišta da se otkaže tužba“, rekao je Košta.

O novom upravitelju radnici „Nauta Lamjana“ znaju da je prije vodio par manjih stečajeva, od kojih su svi završili prodajom imovine i likvidacijom. „Pitanje je tko ga je postavio, no jasno je da su ga bivši vlasnici postavili, odnosno nametnuli sutkinji, a ona je direktno odgovorana za to.“

„Novi stečajni upravitelj potpuno je nekompetentan za ovaj posao. Po zakonu on mora završiti započeti posao, a ne može ako ne pušta radnike u brodogradilište”, rekao je Košta i dodaje da ne može taj posao odraditi 10 radnika, to je ozbiljan i odgovoran posao, kojeg moraju raditi kvalificirani ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.