S&P potvrdio kreditni rejting Hrvatske uz stabilne izglede

Standar&Poor’s potvrdio je dugoročni kreditni rejting Hrvatske u stranoj i lokalnoj valuti na ‘BB’ i kratkoročni na ‘B’, uz stabilan izgled, procjenjujući da će hrvatsko gospodarstvo u drugoj polovini 2015. izaći iz recesije, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav rejting odražava stajalište analitičara S&P-a da izostanak strukturnih i fiskalnih reformi nastavlja kočiti gospodarski rast, a baca i sumnju na dugoročnu održivost javnih financija zemlje. Kažu da Hrvatskoj i dalje nedostaje gospodarska konkurentnost, ističući pritom da rigidnost plaća i cijena potkopavaju fleksibilnost rada.

S druge pak strane taj rejting pokazuje i srednjoročne prilike koje Hrvatska ima nakon ulaska u EU, a vezane su uz ključna područja rasta, poboljšanje konkurentnosti, pristup vanjskom zaduživanju i rješavanje izazova vezanih uz produktivnost.

S&P procjenjuje da će hrvatsko gospodarstvo u 2014. zabilježiti pad od 0,6 posto, što bi bila već šesta godina recesije. Bruto domaći proizvod (BDP) od 2008. do sada smanjen je za 13,1 posto, napominju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujedno procjenjuju da će u drugoj polovini 2015. recesija završiti, pri čemu će u cijeloj 2015. BDP stagnirati, a 2016. porasti po stopi od 1 posto, dok bi se do 2018. njegov rast ubrzao do 1,8 posto.

Prema mišljenju analitičara S&P-a, najprije će se oporaviti investicije, a zatim će umjereno oživjeti potrošnja.

Prema njihovim procjenama, u 2016. prosječan BDP po glavi stanovnika dosegnut će 13.600 dolara. Kako je to samo malo iznad razine iz 2006., riječ je o izgubljenom desetljeću, napominju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozoravaju i da dosad hrvatske institucije nisu bile u stanju učinkovito odgovoriti na ekonomske izazove, a zbog nadolazećih parlamentarnih izbora nisu vjerojatne reforme u kratkom roku.

U svojoj analizi ističu da veliki proračunski manjkovi te primjena nove Eurostatove računovodstvene metodologije ESA2010 pogoršavaju hrvatske pokazatelje vezane uz dug.

Pritom procjenjuju da će deficit opće države u ovoj godini ostati na 4,9 posto BDP-a, a zatim postupno padati, a u 2018. trebao bi iznosio 3 posto. Tu procjenu temelje na činjenici da Vlada vjerojatno neće provoditi pojačanu konsolidaciju uoči izbora, unatoč recesiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.