Fitch snizio izglede rejtinga Hrvatske: Zbog državnih tvrtki teško do smanjenja deficita

Rejting agencija Fitch potvrdila je kreditni rejting Hrvatske BB i BB+ za zaduživanja u stranoj i domaćoj valuti, što je ispod investicijske razine te je snizila izglede sa stabilnih na negativne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se navodi u obrazloženju, deficit opće države prošle je godine dosegnuo 5,7 posto BDP-a, što je 0,3 posto više iznad razine iz 2013. te 1,3 posto više iznad cilja koji je vlada postavila u travnju 2014. u sklopu programa konvergencije. Rast deficita posljedica je slabijih prihoda zbog nižeg od procijenjenog rasta BDP-a.

Kako navode iz Fitcha, Vlada je povećala ciljani proračunski deficit s 3,5 na 5 posto. Fitch je svoju procjenu deficita za 2015. povisio s 4,5 na 5 posto BDP-a.

Zbog državnih tvrtki teško do smanjenja deficita

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fitch smatra da postoji veliki rizik da Vlada neće postići zacrtani cilj smanjenja deficita na 2,7 posto u 2017. godini, prije svega zbog podbačaja u planovima ušteda u državnim tvrtkama.

Upozoravaju i da bi predstojeći izbori mogli oslabiti napore u konsolidaciji javnih financija, do izbora nove Vlade.

Javni dug dosegnuo je krajem 2014. 85 posto BDP-a, što je drugi najveći dug u “BB” kategoriji, dok je 2008. godine iznosio 39 posto BDP-a. Fitch očekuje rast duga do 90 posto BDP-a u 2015., dok se za 2017. očekuje rast duga na čak 94,4 posto BDP-a. Uvjeti za zaduživanje i dalje su relativno povoljni, no visoke potrebe za financiranjem, koje su dosegnule čak 20 posto BDP-a dovode u pitanje održivost javnog duga u slučaju porasta troškova zaduživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Fitchu očekuju da bi Hrvatska ove godine trebala izaći iz recesije te prognoziraju rast od 0,5 posto za 2015. godinu, i 1 posto za 2016. Rast se očekuje zbog izvoza, nižih cijena nafte i rasta ekonomske aktivnosti u eurozoni, dok se od domaće potražnje ne očekuje pozitivan doprinos rastu do 2016. godine.

Sniženje rejtinga moglo bi uslijediti zbog daljnje eskalacije udjela duga u BDP-u, dok bi se izgledi mogli vratiti na “stabilne” ako bi došlo do smanjenja proračunskog deficita kako je to predviđeno u programu konvergencije, jer bi to povećalo povjerenje da će se odnos javnog duga i BDP-a stabilizirati u srednjoročnom razdoblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.