“Ako je to sve jedan jezik, meni se kao logičan prvi korak čini promptno ukidanje obrazovnog programa na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu u Republici Hrvatskoj, što, prema potpisnicima deklaracije, ionako rezultira segregacijom nacionalnih manjina. Eto, to je moj mali doprinos razvoju kulture dijaloga, tolerancije, različitosti i demokracije (potpisnici Deklaracije zahtijevaju demokratičnost u odlukama)”, piše Mladen Milić na svojem Facebook profilu.
“PS. S obzirom na citat: ‘Ukidanje jezične segregacije i diskriminacije u obrazovnim i javnim ustanovama. Zaustavljanje štetnih praksi razdvajanja jezika. Slobodu ‘miješanja’ te jezičnu slobodu u književnosti, umjetnosti i medijima.’ – Znači li to (da li to znači) da će Ante Tomić odsada (odsele) traziti pare (novac) u Sarajevu, a Jasmila Žbanić u Beogradu?”
Podsjetimo, Deklaracija će biti predstavljena na konferenciji za novinare u četvrtak, 30. ožujka, a dan poslije dostupna za potpisivanje na web stranici projekta www.jezicninacionalizmi.com iz kojega je i proizašla.
Cilj tog projekta bio je “kroz otvoreni dijalog lingvista i drugih stručnjaka problematizirati pitanje postojanja četiri ‘politička’ jezika u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj i Srbiji, kao i sve one značajne i izazovne teme u kojima se lingvistička znanost neprincipijelno ukršta s identitetskom politikom”.
Evo kako je Hasanbegović kratko i jasno komentirao ‘Deklaraciju o zajedničkom jeziku’!
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.