(FOTO, VIDEO) Kvalifikacije za Svjetsko nogometno prvenstvo: Porazi Slovenije, Crne Gore…

Utakmicama 5. kola u skupinama C, E i F u nedjelju su nastavljene europske kvalifikacije za SP 2018., a Slovenija i Crna Gora doživjeli su poraze.

Foto; fah

U skupini F na Hampden Parku u Glasgowu Škotska je dobila Sloveniju sa 1-0. Škotska je bila bolja, ali nije imala sreće. U 2. minuti šut Martina obranio je Oblak. Napadač Celtica Griffiths u 36. minuti pogodio je gredu, a u 38. minuti stativu, a u 77. stopostotnu prigodu nije iskoristio Ikechi Anya. Ipak, u 88. minuti Chris Martin pogađa za pobjedu Škota.

Na Wembleyu je Engleska dobila Litvu sa 2-0. Nakon jalove dominacije na početku susreta Englezi su u 22. minuti napokon složili akciju iz koje su poveli. Raheem Sterling je odradio najveći dio posla, a 34-godišnji napadač Sunderlanda Jermain Defoe iz blizine zabija za 1-0.

U sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena Litva je mogla doći do izjednačenja zahvaljujući pogrešci engleskog vratara Harta, koji je loše ispucao loptu. Slivka je lobao Harta, ali na gol-liniji se našao stoper Stones koji je spasio mrežu domaćina.

Na startu drugog poluvremena, u 48. minuti, Raheem Sterling promašuje sa nekoliko metara. U 60. minuti u igru je ušao Jamie Vardy i već u 66. pogađa za 2-0. Mogao se Vardy još dva puta upisati u strijelce, u 69. i 80. minuti, ali nije imao sreće.

Slovačka je u gostima očekivano dobila Maltu sa 3-1 i probila se na drugo mjesto.

U Pogorici je Poljska protiv Crna Gore slavila sa 2-1, te je učvrstila vodeće mjesto u skupini E. Robert Lewandowski je u 40. minuti iz slobodnog udarca sa 20 metara pogodio za vodstvo Poljske. U 61. minuti Lukasz Piszczek je mogao povećati vodstvo gostiju, ali se nije snašao. Dvije minute kasnije Crna Gora je to kaznila, Stefan Mugoša glavom je pogodio za 1-1.

Imala je Crna Gora još dobrih prigoda, u 15. minuti udarac bivšeg igrača Dinama Fatosa Beqiraja obranio je vratar Poljske. U 58. je nerepecizan je bio Mugoša, a u 71. minuti Aleksandar Šofranac.

Promašaje domaćina Poljska je kaznila u 82. minuti, kada je zabio Lukasz Piszczek.

U dvoboju austsajdera skupine E Armenija je kod kuće protiv Kazahstana slavila sa 2-0 golovima Henrika Mkhitaryana (73) i Arasa Oezbiliza (75), dok su Rumunjska i Danska odigrali 0-0.

U skupini C Azerbajdžan, kojeg vodi Robert Prosinečki, je na domaćem terenu protiv svjetskih prvaka Nijemaca izgubio sa 1-4.

Nijemci, koji su u utakmicu ušli sa gol-razlikom 16-0, poveli su u 19. minuti. Akciju Draxlera i Jonasa Hectora u gol je pretvorio Andre Schuerrle. U 31. minuti Azerbajdžan je neočekivano došao do izjednačenja, Dimitrij Nazarov je sa vrha kaznenog prostora pogodio za 1-1.

No, veselje domaćina je kratko trajalo, u 36. minuti su izgubili loptu na 30-tak metara od vlastitog gola, Schurrle je uposlio Thomasa Müllera koji rutinirano pogađa za novo vodstvo svjetskih prvaka. Do kraja prvog poluvremena još jedan pogodak Nijemaca, i to u 45. minuti. Sa desnog boka ubacio je Kimmich, a Mario Gomez glavom trese mrežu.

Pobjedu Njemačke svojim drugim pogotkom na utakmici potvrdio je Schürrle u 81. minuti. Treba reći i da Nijemci nisu iskoristili još nekoliko odličnih prigoda. U 3. minuti neprecizan je bio Draxler, u 22. Kimmich, a u 52. minuti Schurrle.

Češka je u gostima protiv slabašnog San Marina slavila sa 6-0, a Sjeverna Irska se pobjedom 2-0 protiv Norveške vratila na drugo mjesto u skupini

SKUPINA C
Azerbajdžan – Njemačka 1-4 (Nazarov 31 / Schurrle 19, 81, Muller 36, Gomez 45)
San Marino – Češka 0-6 (Barak 17, 24, Darida 19, Gebre Selassie 26, Krmenčik 43, Darida 77-11m)
Sjeverna Irska – Norveška 2-0 (Ward 2, Washington 33)

SKUPINA E
Armenija – Kazahstan 2-0 (Mhitarjan 73, Ozbiliz 75)
Rumunjska – Danska 0-0
Crna Gora – Poljska 1-2 (Mugoša 63 / Lewandowski 40, Piszczek 82)

SKUPINA F
Engleska – Litva 2-0 (Defoe 22, Vardy 66)
Škotska – Slovenija 1-0 (Martin 88)
Malta – Slovačka 1-3 (Farrugia 14 / Weiss 2, Greguš 41, Nemec 84)

6. Malta 5 0 0 5 2-13 0

Rezultati susreta europskih kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2018. godine