Rak dojke: U Hrvatskoj će svaka 10. žena oboljeti

Foto: Thinkstock

“Rak dojke je nažalost najčešći karcinom kod žena i on je, nažalost, u uzlaznoj putanji”, rekao je prof. dr. sc. Damir Eljuga gostujući na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj je stopa incidencije (broj novooboljelih na 100.000 stanovnika) viša nego u Europi i ima trend rasta.

> (VIDEO) Prof. dr. sc. Damir Eljuga upozorio na povezanost pobačaja i raka dojke

Predsjednik Hrvatske lige protiv raka upozorio je također na povezanost pobačaja i raka dojke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je da se ženama preporučuje roditi prvo dijete između 20. i 25. godine i da svoj broj djece ‘reguliraju’ čim prije, do 30. godine.

Na pitanje zašto, dr. Eljuga je zaključio: “Jer je endokrinološki ustroj kod žene upravo u tom periodu optimalan za trudnoće. Pogibeljno je za ženu, u pogledu dobivanja raka dojke, to mogu kazati, prekinuti prvu trudnoću u mladoj dobi pobačajem. To nije nimalo zdravo za njezine dojke”.

Rak dojke jest transformacija zdravih stanica iz dojke koje postaju maligne (zloćudne).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj svake godine oboli 2500 a umre 1000 žena, a svake godine od raka dojke oboli 25-30 muškaraca.

Iako je rak dojke u muškaraca rijetka bolest i čini svega 1 % svih karcinoma dojke u žena, često se otkrije u uznapredovaloj fazi bolesti što je razlog veće smrtnosti od ove bolesti muškaraca nego žena.

Nažalost, ne zna se razlog koji navodi stanicu da se ‘otme‘ kontroli. Neki tumori dojke (od 5-10 %) nastaju zbog oštećenja gena, a neki pak zbog vanjskih čimbenika. Rak dojke najčešći je tumor u žena. U Hrvatskoj će svaka 10. žena oboljeti, a sve je veći broj žena mlađe dobi (čak i mlađih od 30 godina). Kako ne postoji način da bolest spriječimo, jedini je cilj otkriti je u početnoj fazi, ističe Hrvatska liga protiv raka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> (FOTO) Dan narcisa: Grabar-Kitarović, Orešković i Reiner prodavali narcise za pomoć ženama oboljelim od raka dojke

Kada tumor otkrijemo na vrijeme (veličine do 1 cm), izlječiv je u 98 % slučajeva dok je 5 godišnje preživljenje kod uznapredovalog stadija bolesti od 35-75 %. Naravno da je za prognozu bolesti osim veličine bitna i vrsta karcinoma, stupanj njegove zloćudnosti (gradus), proširenost u pazušne limfne čvorove, hormonski status i HER-2 status. Svi navedeni parametri važni su i za vrstu liječenja nakon kirurškog zahvata.

Rizični čimbenici za nastanak raka dojke:

· starija dob,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

· bolest u bližoj obitelji (majka, sestra, baka, teta),

· odgađanje rađanja,

· manji broj poroda,

· rana prva menstruacija i kasna zadnja menstruacija,

· hormonska nadomjesna terapija,

· dugogodišnje korištenje oralnih kontraceptiva,

· povećana tjelesna težina,

· fizička neaktivnost

Žene koje su operirale karcinom jedne dojke također imaju veći rizik da se bolest pojavi i na drugoj dojci.

Smrtnost od raka dojke možemo smanjiti jedino redovitim pregledima.

Mitovi o raku dojke

Postoje brojni mitovi o raku dojke, primjerice da je rak dojke neizlječiva bolest i uvijek potrebno amputirati dojku prilikom uklanjanja raka, da mamografija previše „zrači“ i jako boli prilikom snimanja dojki, da se žene koje nisu imale u obitelji rak dojke ne moraju brinuti.

Istina je upravo suprotna, istaknuo je prof. dr. sc. Damir Eljuga u razgovoru za Narod.hr.

Odgovarajući što može svatko od nas učiniti za svoje zdravlje i zdravlje najbližih, podsjetio je na važnost pravilne prehrane, što više kretanja i redovite kontrole.

“Zvuči jednostavno, no često zaboravljamo na ovo sveto trojstvo u borbi protiv svih bolesti”, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.