16. lipnja 1779. Gibraltar – europska bitka koja je presudila Američki rat za nezavisnost

Opsada Gibraltara bila je po broju angažiranih trupa najveća vojna akcija tijekom Američkog rata za nezavisnost. U njoj nisu izravno sudjelovali Amerikanci, nego samo njihovi europski saveznici Španjolci i Francuzi, koji su odlučili napasti Veliku Britaniji na strateškom mjestu i tako bitno olakšati američku borbu za nezavisnost. Opsada Gibraltara trajala je tri i pol godine!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1779. započela je velika opsada Gibraltara, strateškog rta na južnoj obali Pirenejskog polutotka. Ta se opsada dogodila za vrijeme Američkog rata za nezavisnost, nakon što su Francuska i Španjolska odlučile podržati Amerikance u borbi protiv Britanaca. Opsada Gibraltara bila je po broju angažiranih trupa najveća vojna akcija tijekom Američkog rata za nezavisnost. Dakako, u njoj nisu izravno sudjelovali Amerikanci, nego samo njihovi europski saveznici, koji su odlučili pritisnuti Veliku Britaniji na strateškom mjestu.

U opsadi Gibraltara sudjelovalo je na napadačkoj strani ukupno oko 63.000 vojnika, mornara i marinaca (trupa koje su se s brodova iskrcavale u borbu). Britanci su branili Gibraltar ispočetka sa samo oko pet tisuća ljudi. Dakako, Španjolci i Francuzi su blokirali Gibraltar s kopna i mora, tako da do njega ne bi mogla doći vanjska pomoć. To je uzrokovalo tešku situaciju kod branitelja, naročito zbog nedostatka hrane (javio se i skorbut).

Najstrašniji je bio prodor 13. rujna 1782. u kojem su Francuzi i Španjolci imali 100.000 ljudi i 48 brodova. Britanska vojska je pružila herojski otpor rijetko viđen u povijesti ratovanja i preživjela i ovaj napad. Napokon u veljači 1783. opsada je pukla i Gibraltar je ostao u britanskim rukama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapovjednik obrane Gibraltara bio je George Augustus Eliott, kojem je zbog zasluga kasnije dodijeljena titula lorda Heathfielda. Unatoč španjolsko-francuskoj blokadi, čak su se dvije britanske flote uspjele probiti do Gibraltara i donijeti pomoć iscrpljenim braniteljima. Opsjedatelji su pokušali golemim vojnim snagama izvršiti izravan napad s ciljem probijanja obrane, no nije im uspjelo. Nakon otprilike tri i pol godine opsada je prekinuta.

Premda su sačuvali Gibraltar, Britanci su izgubili rat u Americi, a SAD je ostvario nezavisnost.

Britanci su držali Gibraltar još od 1704. Budući da su ga uspješno obranili prilikom navedene velike opsade, zadržali su ga i dalje, sve do danas. Gibraltar je u britanskim rukama već više od 312 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Etničko porijeklo stanovnika Gibraltara je više nego zanimljivo: od 30.000 stanovnika većina ih je porijeklom Britanci (27%), Andaluzijski Španjolci (24%), Genoveški Talijani (15%), Portugalci (15%), Maltežani (8%).

Službeni jezik je engleski, ali većina stanovništva je bilingualna jer govori i španjolski. Katolika je 72%, a ostatak su anglikanci, episkopalci i drugi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.