Dvadesetak aktivista Zelene akcije i udruge Uzor iz Resnika, gdje zagrebačka gradska vlast planira izgraditi spalionicu otpada, prosvjedovalo je u ponedjeljak ispred Gradske uprave protiv izgradnje te spalionice i zahtijevajući da temelj novog plana gospodarenja otpadom bude odvojeno prikupljanje otpada u svakom kućanstvu i recikliranje.
Aktivisti su izveli performans tijekom kojega su sa pokretne trake koja je išla prema maketi spalionice otpada uzimali stvari poput plastičnih boca, igračaka, odjeće, biootpada i metala te ih odvajali u spremnike za otpad. Istaknuli su transparent na kojemu je pisalo: “Ne stavljajte pravu stvar na krivo mjesto!” – “Protiv spalionice”. Tim performansom su, kako su izjavili, jasno dali do znanja da je spalionica nepotrebna jer se otpad koji se planira spaljivati može odvojiti, ponovno upotrijebiti i reciklirati.
Marko Košak iz Zelene akcije rekao je da “danas, godinu dana nakon što je gradska vlast u Zagrebu izglasala štetan Plan gospodarenja otpadom, traže donošenje novog plana”. Pojasnio je da je postojeći Plan na snazi još nepuna tri mjeseca te ustvrdio kako “očekivano nije donio nikakve pomake u gospodarenju otpadom jer se temelji na planu izgradnje spalionice otpada, na štetu okoliša i građana”.
“Gradska vlast mora donijeti novi plan gospodarenja otpadom, s dokazano efikasnim mjerama prevencije, ponovne uporabe i recikliranja koje su puno jeftinije i okolišno prihvatljivije, donose rezultate vrlo brzo i otvaraju puno više radnih mjesta nego besmislena spalionica”, istaknuo je Košak.
Poručio je da jedino uspostavom kvalitetnog sustava odvojenog prikupljanja otpada na kućnom pragu kroz koji građani mogu sami formirati svoje mjesečne račune te unaprjeđenjem sustava recikliranja, edukacije i kontrole, Grad Zagreb može ispuniti cilj od 50 posto recikliranja 2020. godine, propisan Zakonom i EU direktivama. U suprotnom, Zagrepčani će morati plaćati višestruko veću komunalnu naknadu, kaže Košak.
Rekao je i da već godinama upozoravaju da Grad Zagreb krši Zakon time što građanima ne naplaćuje otpad po količini. “I to je nešto što bi trebalo Ministarstvo kažnjavati, gradove koji to ne rade, ali Ministarstvo to ne radi. Progledava kroz prste Gradu Zagrebu i Grad Zagreb zbog toga odugovlači sa uspostavom takvog sustava, jer nema ni jednog drugog razloga, takav sustav postoji u brojnim drugim gradovima i može se upostaviti i u gradu Zagrebu”, ustvrdio je Košak.
Branka Genzić-Horvat iz udruge Uzor iz Resnika rekla je da ne samo da neće dozvoliti da se u Resniku gradi spalionica otpada, nego neće dozvoliti da se gradi bilo gdje u Hrvatskoj jer spalionice nisu potrebne. “Ako uspostavimo sustav ekološkog odvajanja na kućnom pragu i naplate prema količini ispada doista i zdravorazumski da takve spalionice nisu potrebne nigdje, niti u Resniku, niti bilo gdje drugdje”, poručila je.