Ljetne vrućine zahtijevaju veliki oprez kod doziranja i čuvanja lijekova. Prvo proučite upute, nuspojave, ali i utjecaj lijekova na termoregulaciju organizma te uravnoteženost tekućine u njemu.
Kada uzimate lijekove kod ljetnih vrućina najčešće su kontraindikacije spuštanje krvnog tlaka, smanjeni ili pojačan učinak lijeka, javljanje osjećaja slabosti i mučnine. Ako vam se pojave nuspojave potrebno je hlađenje tijela tuširanjem u hladnoj vodi, zamatanjem u mokre ručnike i uzimanjem dovoljnih količina tekućine, navodi health.com.
Što je važno znati kod kroničnih bolesnika?
Treba izbjegavati izlazak iz kuće u razdoblju od 10 do 17 sati.
Lijekove treba čuvati na temperaturi manjoj od 25 stupnjeva Celzijevih, a najbolje u hladnjaku jer visoke temperature mogu smanjiti djelotvornost lijeka, a to je posebno važno kod antibiotika, inzulina, analgetika i sedativa.
Svi koji uzimaju lijekove trebali bi piti veće količine vode i izbjegavati alkohol, kao i napitke s puno kofeina ili šećera.
Ako vam se pojavi vrtoglavica, jak osjećaj žeđi ili jaka glavobolja nakon uzimanja lijeka, obavezno potražite pomoć liječnika
Neki lijekovi mogu imati kao nuspojavu proljev i povraćanje, čime se povećava rizik od dehidracije.
Zbog svega navedenog budite jako oprezni tijekom vrućina i pridržavajte se savjeta.
Izvor: narod.hr/health.com
Photo: TheKarenD/flickr