Nije istina da dečki ne smiju plakati, a djevojčice ne smiju biti ljute!

Djevojčice u obitelji jako često dobivaju adekvatniju roditeljsku emocionalnu potporu no dječaci. One se također osjećaju povezanije sa svojim roditeljima, vjerojatno zato što roditelji spremnije prepoznaju i izražavaju emocije prema djevojčicama, nego prema dječacima. To su pokazala i istraživanja, navodi roditelji.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemojte imati emocionalnu zadršku zbog stereotipa

Kada promislite shvatit ćete kako nema razloga da vaše dijete osjeća vašu emocionalnu zadršku koja je povezana sa stereotipima. Budite bolji roditelji i podržite emocionalni razvoj djece neovisno o njihovom spolu, slobodno izražavajte svoje emocije prema djetetu te zaboravite na stereotipe poput: “dečki ne smiju plakati” ili “curice nikada ne smiju biti ljute”.

Svako dijete ima bogat spektar emocija i zaslužuje istu količinu ljubavi i pažnje u zadovoljavanju svojih emocionalnih potreba. Dobro procijenite kako vaše dijete reagira i poštujte njegove potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokažite djeci ljubav, ali ipak pazite…

Usmjerite se na to da djetetu ispunite potrebu za tim da bude voljeno pokazivanjem svoje ljubavi, toplim i nježnim dodirivanjem, grljenjem, poljupcima, maženjem… Ima djece koja vole takvo iskazivanje ljubavi više (ili manje) od druge djece, što je djetetova potreba koju svakako treba razumjeti i poštovati te ne uzimati previše osobno, “k srcu” (“Zašto mi ne dozvoliš da te više grlim i ljubim, pa ja sam ti mama!” ili “Prevelik si dečko da te mama toliko ljubi!”).

Naravno, uvijek je važno pratiti djetetove reakcije na iskazivanje ljubavi jer različite razvojne faze djeteta nose sa sobom i različite doživljaje istog ponašanja roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.