Prva godina života možda je i najintenzivnija kod čovjeka, događaju se brojne promjene koje, naravno, brižni roditelji uvijek primjećuju, što se od roditelja i očekuje. Roditeljstvo je dar koji treba iskoristiti – u potpunosti.
Boja očiju vaše bebe uvijek je prekrasna
Jedna od promjena koja se može dogoditi u prvih 12 mjeseci vaše bebe svakako je promjena vezana uz boju očiju. One mogu biti u jednom trenutku plave, nekoliko tjedana, ili čak mjeseci, kasnije bebe mogu imati smeđe oči, da bi još kasnije postale zelenooke. Čest je to slučaj kod novorođenih beba u prvoj fazi života, nerijetko se dogodi da se boja očiju kod bebe ne podudara s bojom očiju roditelja, međutim, to je uglavnom privremeno i posve normalno, navodi parenting.com.
Naime, stručnjaci tvrde da boja očiju ovisi o količini pigmenta melanina koji je prisutan u šarenici oka, jednako tako melanin je odgovoran za boju kose te kože i reagira na sunčevu svjetlost. Drugim riječima, puno toga ovisi i o suncu, pa čak i o tome u kojem dijelu svijeta živite.
Boja puti, boja očiju
Iz ovog se može zaključiti da bebe koje imaju svjetliju put imaju i manje melanina te je kod njih veća vjerojatnost da će im oči biti svjetlije boje, dok će kod beba tamnije puti boja očiju u velikoj vjerojatnosti biti smeđa. Oči tamne s vremenom, radi se o procesu koji se u velikom broju slučajeva događa kasnije kako se kod beba stvori smeđi pigment. Na ovaj će način manja količina nastalog melanina u šarenici oka rezultirati plavom ili čak sivom bojom očiju, više melanina u šarenici oka rezultirati će zelenom bojom očiju, dok će osobe s najviše pigmenta ovakve vrste imati smeđe oči.
Geni također imaju važnu ulogu
Dakako da su geni izuzetno važni i da oni puno toga određuju, dakle, dijete od roditelja genetski puno nasljeđuje, ali ne sve, što se posebno vidi kako dijete raste te u odrasloj, već zreloj, dobi. Beba nasljeđuje gene oba roditelja, drugim riječima, geni također određuju kakve će boje biti oči djeteta. Ukoliko oba roditelja imaju smeđe oči najvjerojatnije je da će i dijete imati takve oči.
Znanost je pokazala da geni roditelja mogu biti povezani na različite načine, isprepleteni, pa djeca na kraju mogu imati boju očiju koja je posve drugačija od one koju imaju njihovi roditelji. Boja očiju uglavnom nastaje kao rezultat spoja boje očiju oba roditelja i zbog toga imamo više mogućih kombinacija nasljeđivanja. Prema tvrdnjama znanstvenika postoji daleko veća mogućnost da će roditelji koji imaju smeđe oči dobiti dijete s plavom bojom očiju, nego što će plavooke roditelje s ljubavlju, nadom, znatiželjom i vjerom gledati smeđe oči njihove bebe.
Naposljetku, kakve god boje očiju bile vaše bebe sjetite se da su to oči koje će vas gledat čitav vaš život i kojima ste dužni pomoći kako bi u njima bilo što manje suza, koje su, nažalost, u svakom životu neizbježne.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/parenting.com
Photo: Carissa Rogers/flickr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.