„Moje dijete je došlo iz vrtića i reklo da će rezati bundeve i slikati kosture. Užasava me pomisao na tako morbidne stvari koje se prezentiraju djeci. Odlučili smo ne odvesti dijete taj dan u vrtić. Trebamo li reći odgojiteljicama da se ne slažemo s takvim načinom odgoja?“
Uvijek iznova ponavljam da se sve nedoumice, problemi i nejasnoće moraju rješavati s odgojiteljima kojima ste povjerili svoje dijete. Ako se ne slažete s programom koji se provodi u vrtiću pitajte odgojitelje postoji li alternativa.
U odgojno – obrazovnim ustanovama se obilježavaju razni blagdani, praznici i važni datumi prema planu i programu.
U zadnjih nekoliko godina trgovački centri su nam nametnuli „slavljenje Halloweena“ . Obilježavanje toga dana nije u skladu s našom kulturom niti tradicijom te mu svakako nije mjesto u vrtićima.
„Halloween“ ili Noć vještica je poganski praznik, nastao je zbog toga što su se, prema vjerovanju, na poganski sabat Samhain, u noći između 31. listopada i 1. studenoga, okupljale vještice na crni sabat.
To je okultna praksa i ne postoji niti jedan znak niti aktivnost povezana s Halloweenom koja nema veze s poganstvom.
Slavljenje smrti oblačenjem strašnih maski vještica, vampira, kostura, rezbarenje bundeva u zastrašujuće oblike nema apsolutno nikakvu pedagošku vrijednost, naprotiv, djeca se mogu uplašiti i nakon toga imamo veliki psihološki problem.
Djeca će, vrlo vjerojatno, primijetiti po gradu „ukrašene“ izloge te ponudu „Halloween“ proizvoda u trgovinama. Objasnite mu da vam se to ne sviđa, ali da isto tako ima ljudi koji to žele imati u svom domu.
Recite djetetu da mi poštujemo i održavamo običaje naših predaka. Na taj dan ne rezbarimo bundeve i ne ukrašavamo domove sablasnim predmetima i aplikacijama nego palimo svijeće i sjećamo se naših preminulih. Ukrašavamo grobove preminulih cvijećem i svijećama.
Ako ste vjernici, važno je naglasiti da je to poseban dan kada molimo za naše drage osobe koje nisu više s nama.
Bundeve ostavimo za ono za što su namijenjene: hrana za ljude i životinje.
Vaša pitanja šaljite na pitanjazaklementinusuljug@narod.hr
* Klementina Šuljug je odgojiteljica s međunarodnom MEPI diplomom i 15 godina rada u Montessori vrtiću, a stručno se usavršavala po Montessori metodi za djecu s poteškoćama. Iza nje je dugogodišnji rad s djecom s poteškoćama. Ima međunarodnu diplomu za vjerski odgoj djece predškolske dobi po načelima Montessori pedagogije te je završila doškolovanje za župne suradnike i katehezu djece na KBF-u u Đakovu.