Preminula 8-godišnja djevojčica koju je ‘surogat-majka’ odbila pobaciti: ‘Imala je vrlo smislen život’

Foto: Facebook

Seraphina Nayleigh Harrell umrla je u osmoj godini života, 15. srpnja 2020. u dječjoj bolnici u Bostonu, nakon zdravstvenih komplikacija. Sreaphina je rođena s teškim oštećenjima mozga, a mnogi njezini organi, poput želuca i jetre bili su na nepravilnim položajima. Imala je i nekoliko srčanih mana, zbog čega je bila podvrgnuta trima operacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djevojčica je rođena s teškim oštećenjima, a njezin je slučaj svojedobno dospio u medije jer ju je njezina “surogat-majka” odbila pobaciti. Seraphina je unatoč svojem hendikepu imala vrlo smislen život, piše Michael Cook na Mercatornetu.

No, takvo što bilo je jako daleko kada je ultrazvuk kojem se podvrgnula Crystal Kelley, “surogat-majka” koja ju je nosila, ukazao da Seraphina ima cistu na mozgu i ozbiljne srčane probleme.

Supružnici koji su se za surogatstvo obratili gospođi Kelley već su imali troje djece, ali nisu mogli dobiti željeno četvrto. Kada su saznali da će Seraphina biti rođena s oštećenjima, tražili su od “surogat-majke” da je pobaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponudili su gospođi Kelley 10 000 dolara da izvrši pobačaj, ali ona je to obila. Njihov odvjetnik joj se zatim u pismu obratio riječima: „Obavezni ste smjesta prekinuti ovu trudnoću. Potrošili ste dragocjeno vrijeme“.

Uz to, podsjetio ju je da je potpisala ugovor u kojem se složila da će pobaciti dijete „u slučaju teških abnormalnosti na fetusu“, a supružnici su najavili tužbu kako bi povratili novac koji su već platili za rođenje djeteta te sve medicinske i pravne troškove.

Pritisci nisu urodili plodom i Crystal Kelley rodila je djevojčicu koju je na kraju posvojila obitelj Harrell, koja je već imala sedmero djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Surogat majke govore o boli odvajanja od djeteta: ‘Osjećala sam kako se miče u mom trbuhu i povezala se s njim’

> Pravo lice surogatstva: Iskorištavanje žena i ‘dizajniranje’ poželjne djece

Sreaphina je rođena sa sindromom heterotaksije. S teškim oštećenjima mozga, a mnogi njezini organi, poput želuca i jetre bili su na nepravilnim položajima. Imala je i nekoliko srčanih mana, zbog čega je bila podvrgnuta trima operacijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, prema riječima roditelja koji su ju posvojili Seraphina je bila sretno dijete.

“Ono što sam mnogo puta čula od njezinih liječnika jest da ne mogu zamisliti kako bi netko s potrebama koje je imala Seraphina mogao biti tako uspješan poput nje ili biti tako radostan poput nje”, rekla je njezina majka Rene Harrell za CNN.

Seraphina je mogla izgovoriti samo nekoliko riječi, ali je naučila znakovni jezik. Njezin omiljeni znak bio je “Volim te”. Nije mogla hodati, ali je savladala kretanje u invalidskim kolicima.

“Njezina radost i uzbuđenje nad najmanjim stvarima bili su najbolji dio svakodnevnog života”, napisala je njezina majka u nekrologu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije bilo niti jednog jutra kada bi propustila izraziti oduševljenje i zaprepaštenje nad samom idejom da je ponovno budna. Nije bilo nijedne večeri u kojoj nije odbacila sve i inzistirala da ju njezin otac primi čim bi se vratio s posla.”

„Ono što je stvaralo sukob kada je Crystal bila trudna s njom, bilo je pitanje hoće li imati smislen život“, rekla je gospođa Harrell. „Bez oklijevanja mislim da je odgovor na to pitanje pozitivan. Seraphina je imala vrlo, vrlo smislen život.“

Foto: Facebook

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.