Prilikom obilaska austrijsko-mađarske granice austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner (Austrijska narodnjačka stranka, ÖVP) ponovio je da Schengen ne funkcionira.
– Situacija na granici koja je za lokalno stanovništvo neizdrživa pokazuje da Schengen u načelu ne funkcionira i da je zato proširenje ovog prostora besmisleno, rekao je Karner.
Nastavio je kako je samo u pokrajini Gradišće, koja graniči s Mađarskom, ove godine zabilježeno 74.291 izbjeglica koje dolaze iz neke od EU zemalja u kojima, protivno tzv. Dublinskom načelu, nisu registrirani, prenosi HRT.
> Što se krije iza austrijskog ‘ne’ ulasku Hrvatske u Schengen?
> Austrija ipak protiv ulaska Hrvatske u Schengen: Što će tražiti od Hrvatske?
Što priželjkuju građani?
– Građani s pravom priželjkuju da se provodi vraćanje na samoj granici. To je međutim kod podnošenje zahtjeva za azilom pravno nemoguće, rekao je Karner u pograničnom mjestu Klimpuh u blizini Železnog.
Austrijski ministar unutarnjih poslova Gerhard Karner je u petak za austrijski list Kurier izjavio kako nije vrijeme za glasovanje o širenju, komentirajući ulazak Hrvatske, Bugarske i Rumunjske u schengenski prostor.
“Nije vrijeme za glasovanje o širenju, kada sustav vanjske granice EU-a ne funkcionira”, rekao je ministar i dodao kako nema smisla “proširivati jedan slomljeni sustav”. Dodao je da je Austrija trenutno suočena s pojačanim priljevom migranata, pa austrijski list navodi i kako je upravo to razlog protivljenja ulasku Hrvatske u Schengen.
Inače, o hrvatskom ulasku u schengenski prostor odlučivat će ministri unutarnjih poslova na sastanku 9. prosinca.
Pregovori sa Srbijom
Karner smatra da bi trebalo biti moguće već na samoj austrijskoj granici odbijati osobe iz onih zemalja čiji građani u pravilu nemaju izgleda za stjecanje političkog azila. Pritom je naveo Indiju, Tunis i Maroko.
– Samo ove godine je u Austriji 11.400 Tunižana podnijelo zahtjev za azilom, rekao je austrijski ministar unutarnjih poslova.
Njemačka i Austrija već neko vrijeme vrše pritisak na Srbiju da uskladi svoj vizni režim s onim EU-a. Srbija je ranije ukinula vize za neke zemlje poput Indije, Tunisa i Burundija, nakon čega je u Austriji i Njemačkoj povećan broj zahtjeva za azilom osoba iz ovih zemalja.
Srbija je obećala da će uskladiti svoj vizni režim, a u nedjelju su građanima Tunisa ponovno uvedene vize.
100.000 ilegalnih migranata ove godine u Austriji
Ministar Karner je krajem prošlog tjedna objasnio kako je od 100.000 ilegalnih migranata koliko je ove godine zabilježeno u Austriji, 75.000 prošlo kroz neku od zemalja Europske unije, a da su ih vlasti tih zemalja nisu registrirale.
Zbog toga, po njegovom mišljenju, proširenje Schengena nema smisla.
Hrvatski ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je priopćio kako Austrija i dalje podržava ulazak Hrvatske u schengenski prostor, što je planirano za početak sljedeće godine, objavio je HRT.
Izvor: narod.hr/HRT