Odluka poljskog Ustavnog suda od 22. listopada prema kojoj eugenički pobačaj, tj. pobačaj bolesne djece, nije u skladu s ustavom te zemlje postala je predmet rasprave u Europskom parlamentu u srijedu.
Jedan dio rasprave u Europskom parlamentu uključivao je predstavljanje rezolucije o “stvarnoj zabrani pobačaja u Poljskoj”.
Rezoluciju su predložile lijevo-liberalne političke grupacije, a jedan od njezinih podržavatelja bio je i čelnik stranke Proljeće koja je dijelom lijeve koalicije, Robert Biedron, piše Goran Andrijanić za wPolityce.pl.
Ova informacija dovoljna je da bi se shvatilo kakav je sadržaj spomenute rezolucije. Ona govori o etičkom problemu pobačaja s radikalno lijevog gledišta. Rezolucija poziva Europsku komisiju da izvrši pritisak na države članice (Poljsku, naravno) i prisili ih da liberaliziraju svoje zakone o pobačaju.
U dokumentu se svaki pokušaj ograničavanja pobačaja naziva “rodno utemeljenom diskriminacijom”. Traži se povlačenje odluke Ustavnog suda i daje se potpora prosvjednicima u Poljskoj.
Cijela je rezolucija puna ovakvog “progresivnog” lijevog govora što nije iznenađujuće s obzirom na to tko ju je predložio.
Centralnodesna kršćanska stranka podržala rezoluciju
Ono što je zanimljivo jest da su rezoluciju potpisali i predstavnici Europske pučke stranke, takozvane centralnodesne kršćanske stranke. Dvoje predstavnika Poljske građanske platforme (PO), Andrzej Halicki i Elżbieta Katarzyna Łukacijewska bili su odgovorni za potpisivanje u ime Europske pučke stranke.
To znači da grupa kršćanskih demokrata u Europskom parlamentu podržava dokument koji ubojstvo nerođenih doživljava iz isključivo “progresivne” perspektive.
>EU parlament poziva na uvođenje detaljne afričke povijesti u škole zbog ‘Afro-Europljana’
> Poljski liječnik: ‘Nerođena bolesna djeca odlukom Ustavnog suda su dobila zaštitu’
> Veleposlanik Poljske u Hrvatskoj odgovorio UIO: ‘Zahvaljujem vam na riječima podrške’
> Podržala napade na crkve i USUD u Poljskoj: Kako se financira udruga poljske manjine u RH?
> Nikolina Nakić: “Borba za poljske ‘oštećene’ nerođene borba je za svaki nevini život na zemlji”
U posljednjih nekoliko dana potpora glavne oporbene stranja Građanske platforme (PO) proabortivnom stajalištu postala je izvor sukoba među poljskim zastupnicima. Neki zastupnici PO-a billi su protiv ovakve rezolucije.
Na društvenim mrežama Biedron je svoje kolege iz PO nazvao “izdajicama Poljakinja”. Pritisak na PO, koji su u konačnici dolazili od daleko ozbiljnijih i utjecajnijih ljudi od Biedrona, na kraju je bio uspješan.
Što nam ovi događaji u EP govore?
Podrška PO platforme bila je ključna u oblikovanju stajališta Europske pučke stranke o ovom pitanju i EPP je potpisala dokument u kojem se zabrana pobačaja stavlja u kontekst “rodno uvjetovanog nasilja”. Nekoliko amandmana na ovu rezoluciju nisu je bitno promijeniti.
Ovakve rezolucije u Europskom parlamentu nemaju velik politički utjecaj, ali nam mogu reći nešto o tome kamo pušu politički vjetrovi.
Ova nam rezolucija, tako, govori o dvije stvari.
Prvo, da europski kršćanski demokrati nastavljaju svoj proces utapanja u liberalno-lijevoj politici i gubitka svog političkog identiteta.
Drugo, da je poljska PO također dio ovog procesa. Njihov „coming out” kao pobornika liberalizacije pobačaja jasno nam govori jedno: samo je pitanje vremena kada će podrška za pobačaj na zahtjev postati dio službenog programa ove stranke desnog centra.
* Goran Andrijanić, Udruga Triju mora, diplomirao je novinarstvo na FPZG i pisao u nizu hrvatskih i poljskih medija. Bio je glavni urednik Bitno.net, izvršni urednik tjednika Fokus i novinar u Jutarnjem listu. Sada piše za poljski portal Wpolityce.pl i tjednik Sieci. Piše o religiji, politici i popularnoj kulturi. Oženjen, otac troje djece – Antonine, Jana Josipa i Ruže Hanne.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/wPolityce
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.