Direktor njemačke kibernetičko-sigurnosne agencije Arne Schönbohm smijenjen je zbog navodnih veza s ruskim obavještajnim službama. U vladinom priopćenju stoji kako je ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser razriješila Schönbohma nakon što su njemački mediji objavili priče o njegovim vezama s ruskim kolegama.
U ponedjeljak je predsjedniku Saveznog ureda za informacijsku sigurnost (BSI) Arneu Schönbohmu Federalno ministarstvo unutarnjih poslova izreklo zabranu obavljanja službenih poslova te je na njegov vlastiti zahtjev protiv njega pokrenut disciplinski postupak.
“Budući da nije bilo povratnih informacija o optužbama, u ponedjeljak sam zatražio od sebe pokretanje disciplinskog postupka kako bih razjasnio činjenice”, rekao je za Spiegel. I dalje: “Još ne znam što je ministarstvo provjerilo i kako izgledaju konkretne optužbe protiv mene.”
> Njemačka upozorava: Zapadni potrošači ne bi trebali koristiti ruski softver
> Sabor dao podršku jačanju kibernetičke sigurnosti
Sabotaža
Optužbe su usmjerene na njegove veze s udrugom poznatom kao “Kibernetička sigurnost Njemačke”, koju je suosnivao prije 10 godina. Prema izvješćima njemačkih medija, jedna od članica udruge je i tvrtka koju je osnovao bivši ruski obavještajac.
Obavještajni skandal dolazi u vrijeme pojačanih strahova da bi Rusija mogla ciljati na kritičnu njemačku infrastrukturu zbog svoje podrške Ukrajini. Ranije ovog mjeseca željeznička mreža u zemlji postala je meta sabotaže koja je nakratko paralizirala sve željezničke usluge u sjevernoj Njemačkoj, podsjeća Jutarnji list.
Glasnogovornica ministarstva unutarnjih poslova rekla je da su optužbe protiv Schönbohma “prouzročile trajnu štetu nužnom povjerenju javnosti u neutralnost i nepristranost vodstva… najvažnije njemačke agencije za kibernetičku sigurnost”.
Schönbohm se našao u središtu skandala nakon što je problematiziran njegov odnos s udrugom “Kibernetička sigurnost Njemačke”. Sada već bivši šef agencije održao je govor na proslavi 10. godišnjice osnivanja udruge iako je podređenima govorio neka se na svečanosti ne pojavljuju.
Osim toga, ZDF se u svojoj priči fokusirao na tvrtku za kibernetičku sigurnost sa sjedištem u Berlinu pod nazivom Protelion koja je donedavno bila članica udruge.
Počasna Putinova medalja
Tvrtka, koja se prije zvala Infotecs, bila je podružnica ruske tvrtke pod nazivom OAO Infotecs. Prema istraživačkoj mreži Policy Network Analytics, OAO Infotecs osnovao je bivši zaposlenik KGB-a, kojeg je ruski predsjednik Vladimir Putin nagradio počasnom medaljom.
Udruga je priopćila prošlog tjedna kako je isključila Protelion iz članstva otkrivši da su “postupci tvrtke kršili ciljeve koje je udruga postavila”.
Tko će naslijediti Arnea Schönbohma još nije poznato, piše Tagesschau.
Prema službenoj biografiji, Arne Schönbohm je 18. veljače 2016. preuzeo dužnost predsjednika njemačkog Saveznog ureda za informacijsku sigurnost (BSI).
Rođen u Hamburgu 1969., Arne Schönbohm studirao je međunarodni menadžment u Dortmundu, Londonu i Taipeiju te je više od deset godina bio na vodećim pozicijama u području IT sigurnosti. Prije nego što je 2008. godine postao izvršni direktor BSS BuCET Shared Services AG (BSS AG), tvrtke koja se između ostalog bavi savjetovanjem u području kibernetičke sigurnosti, Schönbohm je obnašao razne funkcije u EADS-u. Nedavno je bio potpredsjednik za komercijalna i obrambena rješenja. Diplomirani student poslovne administracije započeo je svoju 13-godišnju industrijsku karijeru kao pripravnik u središnjoj mlađoj istraživačkoj skupini u DaimlerChrysler Aerospaceu u Münchenu. Osim toga, Schönbohm je radio kao stručnjak za sigurnost i bio savjetnik raznim donositeljima političkih odluka na saveznoj i državnoj razini, a njegovo djelovanje uključuje i članstvo u EU-ovoj koordinacijskoj skupini za kibernetičku sigurnost.
Autor je raznih knjiga, uključujući “Sigurnost Njemačke – kibernetički kriminal i kibernetički rat (2011.)”. Arne Schönbohm predstavlja BSI u Savjetodavnom odboru Zaklade za zaštitu podataka od veljače 2016.
Izvor: narod.hr/jutarnji.hr