Zapadni potrošači ne bi se trebali koristiti ruskim softverom, uključujući antivirusne proizvode, jer bi ih Moskva mogla kooptirati za kibernetičke napade, upozorila je njemačka vlada u utorak, prenosi The Wall Street Journal.
Antivirusni softver ruske tvrtke Kaspersky trebao bi biti zamijenjen jer održava vezu s poslužiteljima proizvođača koje bi špijuni Kremlja mogli koristiti kao backdoor, čak i bez znanja tvrtke, priopćilo je Savezno tijelo za kibernetičku sigurnost Njemačke.
“Djelovanje vojnih i/ili obavještajnih snaga u Rusiji, kao i prijetnje koje je ruska strana uputila EU-u, NATO-u i Saveznoj Republici Njemačkoj tijekom vojnog sukoba u Ukrajini predstavljaju znatan rizik od uspješnog IT-napad”, rekla je agencija poznata po njemačkom akronimu BSI.
“Ruska IT tvrtka može pokrenuti ofenzivne operacije, može biti prisiljena protiv svoje volje napasti ciljane sustave ili bi sama mogla postati žrtva kibernetičke operacije i zlouporabljena kao alat za napad na vlastite klijente bez njezina znanja”, rekao je BSI.
Kaspersky je odbacio te tvrdnje i rekao da su relevantne operacije premještene u Švicarsku, osiguravajući, kako je tvrtka rekla, najvišu razinu sigurnosti.
“Kaspersky je privatna globalna tvrtka za kibernetičku sigurnost i kao privatna tvrtka nema nikakve veze s ruskom ili bilo kojom drugom vladom”, kažu iz tvrtke.
“Vjerujemo da je miran dijalog jedini mogući instrument za rješavanje sukoba. Rat nije dobar ni za koga.”