Petak, 11 travnja, 2025
22.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Mađarska proglasila izvanredno stanje, izbjeglice bi se mogle okrenuti Hrvatskoj

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska vlada proglasila je izvanredno stanje u dvama okruzima na jugu zemlje zbog velikog priljeva izbjeglica, rekao je glasnogovornik vlade u utorak u pograničnom gradu Szegedu, a neki od izbjeglica na granici najavljuju da bi se mogli okrenuti Hrvatskoj, prenosi Reuters.

Voditelj nacionalnog odjela za upravljanje katastrofama Gyorgy Bakondi kazao je da će se granična zona (zona uz granicu u kojoj je ograničeno kretanje) u tim dvama okruzima proširiti s 10 na 60 metara, a uspostavit će se i tranzitne zone za izbjeglice.

“Ovo bi moglo privremeno poslužiti da se smjeste osobe koje traže izbjeglički ili zaštićeni status, kao i za rješavanje zahtjeva za azilom te rješavanje postupka registracije stranih državljana”, kazao je Bakondi.

Mađarska vlada kaže da joj namjera u roku od nekoliko sati u tim tranzitnim zonama rješavati pitanje tražitelja azila. I iskoristiti svoje pravo da one kojima zahtjev bude odbijen vrati u Srbiju, koju Mađari smatraju “sigurnom zemljom”.

U Mađarskoj je u utorak stupio na snagu novi oštri zakon kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine. Mediji javljaju da ih je nekoliko i uhićeno u pokušaju ilegalnog prelaska granice. Ispred metalnih kontejnera u tranzitnoj zoni već se stvorio dugi red migranata.

Mogućnost dugog čekanja na mađarskoj granici, moguće zatvorske kazne ili vraćanje u Srbiju, izbjeglice bi nagnati da potraže alternativne pravce, na zapad preko Hrvatske ili na istok preko Rumunjske iako te zemlje nisu dio šengenske zone.

“Možda ćemo probati kroz Hrvatsku, pa Sloveniju i od tamo do Beča i Njemačke”, rekao je Reutersu jedan od izbjeglica iz Damaska. “Ne znam je li to dobar plan, ali moramo probati”, dodao je.

Srbijom se trenutačno kreće oko tisuću izbjeglica, a sinoć ih je oko 1200 stiglo iz Grčke preko Makedonije u predprihvatni centar u Miratovačkom polju, objavile su vlasti suočene s teškom situacijom otkako od utorka Mađarska primjenjuje novi zakon o imigracijama i uhitila je prve izbjeglice, prema izvještavanju beogradskih medija.

Beogradski elektronički mediji javljaju da je mađarska policija uhitila skupinu od 15-ak izbjeglica koji su pokušali ilegalno prijeći granicu te da im slijedi suđenje uz prijetnju kaznom do tri godine zatvora, propisanom novim zakonima koji se prema migrantima primjenjuje od ponoći.

Povjerenstvo za izbjeglice i migracije procjenjuje da se na granici s Mađarskom, na dijelu oko pruge, te uz granični prijelaz Horgoš nalazi između 300 i 500 migranata, dok ih je u humanitarnom prihvatnom centru u Kanjiži evidentirano pedesetak.

U prihvatnom centru u Preševu boravi 500 migranata, u Beogradu ih je najmanje 300, mada je taj broj neslužbeno veći.

Prema ranijim najavama, sljedećeg tjedna može se očekivati novi val izbjeglica koji su morskim putem stigli u Grčku – između 20.000 i 23.000 ljudi.

Mađarska i Srbija različito o zakonima o izbjeglicama

Za sada nema dovoljno pouzdanih podataka kako se na Srbiju reflektira primjena strogih zakona koje Mađarska od utorka primjenjuje prema migrantima.

“Migranti koji ne uspiju prijeći mađarsku granicu i ostanu na ničijoj zemlji moći će se vratiti u Srbiju i boraviti u prihvatnim centrima, ali oni koji uđu u Mađarsku, a budu vraćeni u Srbiju – neće biti prihvaćeni”, izjavio je kasno sinoć u Horgošu srbijansski ministar rada i socijalne skrbi Aleksandar Vulin.

Vulin je objasnio da oni migranti koji prijeđu u Mađarsku i budu evidentirani u toj zemlji, a nakon toga budu silom vraćeni u Srbiju – neće biti prihvaćeni.

“Mi nikoga na silu nećemo zadržavati na našem teritoriju i samim tim nećemo dozvoliti nijednoj zemlji da na silu i bez odgovarajuće zakonske procedure i readmisije bilo koga vrati na naš teritorij”, rekao je Vulin.

Državni tajnik u ministarstvu rada i socijalne skrbi Nenad Ivanišević bio je još oštriji, rekavši kako Srbija neće prihvatiti izbjeglice koje Mađarska bude htjela vratiti, po cijenu da i Srbija rasporedi svoju vojsku na granici.

“Zna se šta je readmisija. I po readmisiji ćemo ljude primati. Ljude koji su prešli u Mađarsku nećemo primiti, po cijenu da i Srbija postavi vojsku na granici. Nećemo prihvatiti taj broj izbeglica koji Mađarska vraća. To jeste naše stajalište od danas i to svi treba da znaju””, rekao je Ivanišević.

Istodobno, s druge strane granice stigla je poruka glasnogovornika vlade u Budimpešti Zoltana Kovacsa da Srbija i Mađarska imaju jasne obveze prema međunarodnim propisima i prema bilateralnom sporazumu o readmisiji te da Mađarska neće primiti tražitelje azila koji ulaze iz Srbije, ako prethodno od srbijanskih vlasti nisu zatražili azil.

“Budući da su takvi međunarodni propisi, stvari će tako funkcionirati”, rekao je Kovacs na pitanje novinara hoće li Mađarska odbiti primiti takve izbeglice.

I mađarski premijer Viktor Orban poručio je ranije da će, slijedom novih zakonskih propisa, od ponoći velik broj zahteva za azil biti odbijen.

“Ako se neko izjasni kao izbjeglica, pošto nije podnio zahtjev za azil u Srbiji, njegov zahtjev bit će odbijen u Mađarskoj, pošto je Srbija sigurna zemlja”, rekao je Orban.

Beogradski mediji oštro kritiziraju mađarskog premijera

Izvjestitelji Radio-televizije Srbije (RTS) s mađarsko-srpske granice na prijelazu Roszke-Horgoš javili su jutros da je je na srpskoj strani nekoliko stotina migranata, a na mađarskoj gotovo da ih nema, ali da postoji skupina migranata koji se ne žele registrirati.

Mađarsko-srpska granica zatvorena je s mađarske strane na pruzi Subotica-Szegedin, gdje je jučer poslijepodne postavljen vagon s bodljikavom žicom. Bio je to posljednji prolaz koji su na tom dijelu granice izbjeglice mogle koristiti.

Beogradski tisak u utorak vrlo je oštar prema Mađarskoj, napose prema njezinu premijeru Viktoru Orbanu, oštro kritizirajući njegovu vladu i stroge nove zakone prema migrantima za koje se ocjenjuje “da u Europi nisu viđeni još od Drugog svjetskog rata””, aludirajući na propise njemačkih vlasti pod Hitlerom.

Mađarska policija objavila je da je u zemlju u ponedjeljak ušao rekordan broj od 9380 izbjeglica, nakon što su na snagu stupili pooštreni propisi.

Prolaz izbjeglica iz Srbije prema Mađarskoj u utorak je potpuno blokiran jer su mađarske vlasti pooštrile propise, nastojeći na taj način spriječiti priljev izbjeglica.

Po riječima očevidaca mađarska policija ulazak u zemlju zabranila je oko ponoći.

Unatoč kontroli na granici s Austrijom u Njemačku je u ponedjeljak vlakom ušlo 4527 tražitelja azila, izvijestila je u utorak savezna policija.

Njihovim dolaskom broj tražitelja azila koji su stigli u Njemačku vlakovima od početka mjeseca narastao je na 91. 823, rekla je glasnogovornica policije u Potsdamu.

Orban brani europske vrijednosti

Šesnaest migranata prerezalo je žičanu ogradu koju je Mađarska podignula na granici sa Srbijom kod prijelaza Roszke u utorak ujutro i privedeno je, potvrdila je policija te zemlje koja je od ponoći uvela oštar zakon prema migrantima kojih je u 2015. ušlo više od 20.000, a premijer Viktor Orban ponovio je da migranti mogu ugroziti europski način života.

Migranti su prerezali žicu i na nju pobacali odjeću te vreće za spavanje kako bi se neozlijeđeni prebacili na mađarsku stranu čime su ušli u Schengensku zonu slobode kretanja u nadi da će nastaviti put prema bogatijim zemljama Europske unije.

Policija ih je uhitila na drugoj strani, prenosi mađarska novinska agencija MTI.

Policijska glasnogovornica Viktoria Csiszer-Kovacs potvrdila je da su prijestupnici privedeni te da devetero njih tvrde da su Sirijci, a ostali su Afganistanci.

Mađarska policija objavila je da je simboličan prag od 200.000 migranata koji su od početka 2015. ušli u zemlju premašen. Prema podacima objavljenima u utorak 200.778 migranata ušlo je u Mađarsku od 1. siječnja, najvećim dijelom preko granice sa Srbijom.

Rekordan broj od 9380 migranata ušao je u Mađarsku u ponedjeljak, dan uoči stupanja na snagu novog oštrog zakona kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine.

Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice izrazilo je zabrinutost zbog mađarskog stajališta prema izbjeglicama, a premijer Mađarske Viktor Orban, kojeg u Europskoj uniji smatraju jastrebom zbog tvrdog stajališta prema tom pitanju, kasno u ponedjeljak ponovio je svoje tvrdnje da migranti s Bliskog istoka mogu ugroziti europski način života.

“Europa se može održati kakva je danas ako dopustimo svakome ulazak”, rekao je u intervjuu za komercijalnu televiziju TV2 Orban.

Također je kazao da izbjeglički logori, centri za prikupljanje i distribuciju pomoći neće biti uspostavljeni u Mađarskoj. Ako je potreban izbjeglički logor, on treba biti u Grčkoj, zemlji koja je prva na ulasku migranata u EU, drži Orban.

Mađarski premijer smatra da većina tih migranata nisu izbjeglice već ekonomski migranti. Najavio je da bi njegova vlada mogla u utorak proglasiti izvanredno stanje zbog priljeva migranta.

U EU u kolovozu ušlo 156.000 migranata, Mađarska zapečatila granicu

Rekordnih 156.000 migranata ušlo je u Europsku uniju u kolovozu, objavila je u utorak europska agencija za granice Frontex, čime je ukupan broj migranata koji su stigli u Europu s Bliskog istoka i iz Afrike ove godine porastao na više od 500.000.

Usporedbe radi, 2014. u EU je stiglo 280.000 migranata. Kolovoz je peti uzastopni rekordni mjesec, napominje Frontex.

Ministri unutarnjih poslova nisu se u ponedjeljak uspjeli suglasiti oko kvota za raspodjelu izbjeglica po zemljama članicama, ali postoji načelna suglasnost oko raspodjele 120.000 migranata dok će se o konkretizaciji te suglasnosti ponovno razgovarati na sljedećem redovitom sastanku ministara unutarnjih poslova 8. listopada u Luxembourgu.

“Velika većina zemalja članica načelno se složila oko raspodjele izbjeglica, ali nemamo potporu svih”, izjavio je sinoć luksemburški ministar vanjskih poslova te za pitanje azila i migracija Jean Asselborn.

Umjesto zaključaka Vijeća EU-a, objavljeni su samo zaključci luksemburškog predsjedništva u kojem se kaže da postoji načelna suglasnost oko raspodjele izbjeglica.

Slovački ministar unutarnjih poslova Robert Kalinak rekao je da su protiv kvota bile zemlje Višegradske skupine – Slovačka, Češka, Poljska i Mađarska te Rumunjska, Latvija i Velika Britanija.

Hrvatski ministar Ranko Ostojić bio je razočaran time što nije došlo do dogovora. Istaknuo spremnost Hrvatske da pridonese rješavanju izbjegličke krize. “Hrvatska kao mala zemlje dokazuje da se može značajno doprinijeti i prema tome to očekujemo i od drugih zemalja”, rekao je.

U utorak je Mađarska zapečatila svoju granicu sa Srbijom pošto su na snagu stupila nova i stroža pravila o prihvatu migranata. Nekoliko stotina migranata ostalo je utorak sa srbijanske strane granice.

Mađarska policija objavila je da je simboličan prag od 200.000 migranata koji su od početka 2015. ušli u zemlju premašen. Prema podacima objavljenima u utorak 200.778 migranata ušlo je u Mađarsku od 1. siječnja, najvećim dijelom preko granice sa Srbijom.

Rekordan broj od 9380 migranata ušao je u Mađarsku u ponedjeljak, dan uoči stupanja na snagu novog oštrog zakona kojim se ilegalni prijelaz granice kažnjava zatvorom do tri godine.

Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice izrazilo je zabrinutost zbog mađarskog stajališta prema izbjeglicama, a premijer Mađarske Viktor Orban, kojeg u Europskoj uniji smatraju jastrebom zbog tvrdog stajališta prema tom pitanju, kasno u ponedjeljak ponovio je svoje tvrdnje da migranti s Bliskog istoka mogu ugroziti europski način života.

Mađarski premijer Viktor Orban smatra da većina tih migranata nisu izbjeglice već ekonomski migranti. Najavio je da bi njegova vlada mogla u utorak proglasiti izvanredno stanje zbog priljeva migranta.

Nakon što je službena Budimpešta pooštrila pogranične mjere prema izbjeglicama koji preko Balkana hrle prema zapadnim i sjevernim zemljama Europe, u Austriju je u utorak ušao manji broj migranata, priopćila je austrijska policija.

“Noć je bila malo mirnija. Od ponoći do jutros ušlo je 1800 ljudi”, kazao je glasnogovornik austrijske policije u Gradišću.

Samo dan ranije, u ponedjeljak, prije nego je Mađarska bodljikavom žičanom ogradom doslovce “zapečatila” svoju granicu, u istočnu Austriju je preko pograničnog grada Nickelsdorfa ušlo rekordnih 15.700 ljudi.

Unatoč kontroli na granici s Austrijom, u Njemačku je u ponedjeljak vlakom ušlo 4537 tražitelja azila, izvijestila je u utorak savezna policija. Njihovim dolaskom broj tražitelja azila koji su stigli u Njemačku vlakovima od početka mjeseca narastao je na 91.823, rekla je glasnogovornica policije u Potsdamu.

Za sada nema dovoljno pouzdanih podataka kako se na Srbiju reflektira primjena strogih zakona koje Mađarska od utorka primjenjuje prema migrantima. Objavljeno je da se Srbijom trenutačno kreće oko tisuću izbjeglica, a sinoć ih je oko 1200 stiglo iz Grčke preko Makedonije u predprihvatni centar u Miratovačkom polju.

Slovenija nije uspjela vratiti u Mađarsku 14 izbjeglica iz Sirije

Mađarska pogranična policija u utorak je odbila prihvatiti 14 sirijskih izbjeglica koji su nedaleko njene granice u četvrtak rano ujutro otkriveni u Sloveniji, s argumentacijom da nema dokaza kako su u Sloveniju ušli s mađarskog teritorija.

Pregovori o njihovu prebacivanju u Mađarsku vođeni su oko jedan sat na slovensko-mađarskom graničnom prijelazu Dolga Vas, ali su završeni neuspješno pa je slovenska policija ilegalne migrante, 14 muškaraca iz Sirije u starosti od 23 do 40 godina, vratila u centar za privremeni smještaj stranaca u Postojni, gdje su bili smješteni prošli tjedan.

Oni u Sloveniji nisu zatražili azil ni međunarodnu zaštitu, ali sami nisu htjeli biti vraćeni u Mađarsku jer žele preko Austrije u Njemačku, što im je trenutačno nemoguće.

Protiv njihova izručenja Mađarima reagirale su i nevladine udruge u Sloveniji. One tvrde da slovenska vlada nedovoljno čini za izbjeglice i migrante te da ne bi trebala postupati kao zemlja preko koje izbjeglice samo tranzitiraju nego ih postupno integrirati u društvo.

Slovenska je policija skupinu otkrila u četvrtak rano ujutro na sjeveroistoku zemlje, kod mjesta Pince blizu Lendave, uz granicu s Mađarskom, dok su pješice hodali lokalnom cestom. Utvrđeno je da su oni granicu prešli ilegalno.

Mađarski policajci u utorak su odbili primiti skupinu temeljem bilateralnog ugovora o vraćanju osoba koje ilegalno prijeđu granicu, rekavši kako nema dokaza da su oni u Sloveniju prešli iz Mađarske, nego da je samo utvrđeno kako su ti Sirijci ranije boravili u Srbiji i Makedoniji.

Mađarska će produžiti žičanu ogradu prema Rumunjskoj

Mađarska vlada počet će s pripremnim radovima za produženje žičane ograde na granici sa Srbijom na istok prema Rumunjskoj, za slučaj da migranti odluče krenuti drugom rutom do njezina teritorija, objavilo je u utorak mađarsko ministarstvo vanjskih poslova.

“Donijeli smo odluku da započnemo pripremne radove za gradnju ograde razumne dužine počevši od mađarsko-srbijansko-rumunjske granice u slučaju da se migracijski pritisak pomakne u smjeru Rumunjske”, rekao je ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto, dodajući da je Rumunjska o tome obaviještena.

Mađarska je već izgradila 175 km dugu žičanu ogradu na srbijanskoj granici preko glavnog kopnenog smjera za migrante koji žele u EU.

Stotine tisuća ljudi dolaze na južni i istočni rub EU-a krećući se prema bogatijim zemljama dalje na sjever i zapad u najvećoj migraciji prema zapadnoj Europi od Drugog svjetskog rata.

Szijjarto je rekao kako je Budimpešta obavijestila rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova o svojim planovima koji predviđaju produženje sadašnje ograde do nekoliko kilometara preko rijeke Maros duž rumunjske granice.

Mađarsko zatvaranje granice stvara probleme Srbiji – ministri

Srbijanski ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu skrb Aleksandar Vulin izjavio je u utorak da mađarska vlada nije obavijestila vladu Srbije šta će se sve dogoditi nakon što su na snagu stupile strože odredbe zakona o ilegalnom prelasku granice.

“Nitko nije računao na to da će veliki broj ljudi ostati zarobljen na ničijoj zemlji”, rekao je Vulin tijekom posjeta graničnom prijelazu u Horgošu, gdje je obustavljen promet, nakon što je Mađarska prekinula glavnu kopnenu rutu za migrante u Europsku uniju.

Vulin je rekao da nije znao da će biti obustavljen promet na graničnim prijelazima Horgoš i Bački Vinogradi, upozorivši da stanje može izmaći kontroli, ali je rekao kako se ipak nada da će Mađarska otvoriti granice.

Srbijanska policija je istodobno zatvorila dio puta Horgoš-Roeszke jer njime ide kolona od više stotina migranata koji pokušavaju doći do drugih prijelaza.

Vulin je najavio da će na srbijansko-mađarskoj granici, 200 metara od glavnog prelaza Horgoš, “veoma brzo” biti otvoren punkt za registraciju izbjeglica.

Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić ocijenio je u Pragu “neprihvatljivim” vraćanje migranata u Srbiju te da zemlje Schengena Srbiji stvaraju probleme, prenosi agencija Reuters.

“Srbija nije sabirni centar”, rekao je Dačić i dodao da ona “želi biti dio rješenja, a ne kolateralna šteta”.

Srbija se, inzistira Dačić, ne može sama izboriti s migrantskom krizom krizom i narednih dana sigurno će biti razgovora sa Bruxellesom i drugim članicama.

Dačić je istaknuo da se Srbija, koja nije članica EU, našla “zaglavljena između dva dijela EU-a koji ne surađuju i koji imaju različite politike”.

Srbijanski elektronički mediji prenose u utorak, nakon što je Mađarska odlučila zatvoriti svoje granice, da volonteri na grčko-makedonskoj granici izbjeglicama dijele letke s alternativnim rutama.

Karte na lecima pripremila je Facebook grupa “Aviod Hungary – Migration news” (Izbjegavajte Mađarsku – vijesti o izbjeglicama) a na stranici je objavljeno nekoliko mapa na kojima se prikazuju alternativni pravci koji se preporučuju izbjeglicama.

Jedna od navedenih ruta vodi i preko Hrvatske, preciznije preko Slavonije, navodi Televizija N1.

Dodaje se ocjena načelnika Uprave za granicu Ministarstva unutarnjih poslova Hrvatske Zlatka Sokolara da postoji realna mogućnost da izbjeglice, nakon što je Mađarska zatvorila granicu prema Srbiji, krenu prema Hrvatskoj na čijoj je granici, kako kaže, za sada mirno – bez pokušaj ilegalnih prelazaka izuzev pojedinačnih slučajeva.

Mađarska od ponoći primjenjuje izmijenjeni zakon o granici prema kome je za ilegalni prelaz predviđena zatvorska kazna od tri godine.

Mađarska za nekoliko sati odbila 16 zahtjeva za azilom

Mađarske vlasti odbacile su u utorak u roku nekoliko sati 16 zahtjeva za azilom po novom pograničnom režimu na južnoj granici sa Srbijom, objavila je mađarska vlada.

Mađarske vlasti razmatraju još 32 zahtjeva, rekao je Gyorgy Bakondi, savjetnik za sigurnost premijera Viktora Orbana, na konferenciji za novinare.

Dodao je da je 174 ljudi uhvaćeno u ilegalnom prelasku granice i da će biti kazneno gonjeni.

Nacionalnost ljudi čiji su zahtjevi za azilom odbačeni nije objavljena, no jedan dužnosnik UNHCR-a kazao je da je među njima nekoliko Sirijaca.

Jedan aktivist za ljudska prava rekao je da je nekoliko sirijskih i afganistanskih obitelji poslano u jedno prihvatilište u unutrašnjosti zemlje dok im zahtjevi ne budu obrađeni.

Mađarska smatra da ne mora primiti izbjeglice koji pristižu iz Srbije jer tu zemlju smatra sigurnom.

“Jednom kada im se podatke unese u računalni sustav, odluka se može donijeti jako brzo, primjerice uz obrazloženje ‘došli ste kroz Srbiju, Mađarska smatra Srbiju sigurnom, zato je vaš zahtjev za azilom neprihvatljiv”, kazala je Marta Pardavi iz mađarskog Helsinškog odbora.

“Oni koji zatraže pravni lijek morat će čekati u tranzitnoj zoni ili ničijoj zemlji.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci