Vrhovni europski sud presudio je da Facebook i druge internetske tvrtke mogu biti prisiljene ukloniti određeni sadržaj širom svijeta.
Odluka predstavlja velike potencijalne probleme internetskim tvrtkama
Slučaj se odnosio na slučaj austrijske političarke Eve Glawischnig-Piesczek koja je tražila od Facebooka da ukloni omalovažavajuće komentare o njoj koji su objavljeni. Austrijski sud utvrdio je da te primjedbe štete njenom ugledu, vrijeđaju je i kleveću.
Europski sud pravde presudio je u njenu korist te naredio Facebooku da ukloni sporne informacije kao i blokira pristup tim informacijama u cijelom svijetu.
Ako neki europski sud naloži tvrtki da skine sadržaj poput posta ta ga tvrtka mora ukloniti svugdje gdje se pojavi.
Facebook prosvjeduje: To potkopava dugogodišnji princip
“Ova presuda postavlja kritična pitanja oko slobode izražavanja i uloge koju internetske kompanije trebaju igrati u nadgledanju, tumačenju i uklanjanju govora koji bi mogao biti ilegalan u bilo kojoj određenoj zemlji”, navodi se u priopćenju Facebooka.
“To potkopava dugogodišnji princip da jedna država nema pravo nametati svoje zakone na govor drugoj zemlji”, stoji u izjavi Facebooka.
Internetske tvrtke poput Facebooka pod sve su većom kritikom zbog uloge koju igraju u širenju lažnih informacija, posebno oko izbora i politike, prenosi CNN.
Izvor: narod.hr/CNN
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.