Google je predstavio nova pravila vezana za identifikaciju korisnika lokacije. Napravili su to kako bi ‘zaštitili privatnost korisnika koji posjeduju osjetljiva mjesta povezana sa zdravljem, uključujući klinike za pobačaje i skloništa za žrtve obiteljskog nasilja.
Ova vijest dolazi u trenutku kada se tehnološke tvrtke suočavaju sa sve većim pritiskom da se pozabave problemima privatnosti podataka u kontekstu povijesnih presuda Vrhovnog suda SAD-a o kidanju pol stoljeća stare presude Roe v. Wade čime je odlučivanje o pobačaju vraćeno na razinu saveznih država. To je izazvao bijes ljevičara i zagovornika tzv. prava na pobačaj.
>Pet razloga zašto je Vrhovni sud SAD-a promijenio svoje pravno shvaćanje o pobačaju
”Neka od mjesta koja ljudi posjećuju — uključujući medicinske ustanove poput savjetovališta, skloništa za žrtve obiteljskog nasilja, klinike za pobačaje, centar za neplodnost, ustanove za liječenje ovisnosti, klinike za gubitak težine, klinike za estetsku kirurgiju — osobne su prirode, napisala je u objavi Googleova viša potpredsjednica Jen Fitzpatrick.
”Danas najavljujemo da ako naši sustavi identificiraju da je netko posjetio ova mjesta, izbrisat ćemo te unose iz ‘povijesti lokacije’ ubrzo nakon njihova posjeta. Ova će promjena stupiti na snagu sljedećih tjedana.”, dodala je.
”Ono o čemu bi sada tvrtka trebala razmišljati jest prikupljati ogromnu količinu podataka o svakodnevnom životu ljudi, koji bi mogli i već se koristiti protiv njih u ovom kontekstu. A to uključuje podatke o lokaciji, zdravstvene podatke, fotografije, komunikacije, ima puno podataka koje treba uzeti u obzir”, rekla je Insider Eva Galperin, direktorica kibernetičke sigurnosti pri Electronic Frontier Foundation za Business Insider.
Ona smatra da se tvrtke moraju time pozabaviti i razmisliti o načinima ” kojima se podaci koje prikupljaju mogu koristiti kod onih koji podržavaju pobačaj i onih koji traže pobačaj.”
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Business Insider
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.