Beč: Globalnom suradnjom protiv prekograničnog organiziranog kriminala

Foto: böhringer friedrich

Jačanje i promicanje globalne suradnje prijeko je potrebno za učinkovitiju borbu protiv prekograničnog organiziranog kriminala, naglasio je izvršni direktor Ureda UN- a za suzbijanje droga i kriminala (UNODC) Jurij Fedotov na otvaranju Međunarodne konferencije stranaka potpisnica UN-ove Konvencije protiv transnacionalno organiziranog kriminala ( UNTOC), u ponedjeljak u Beču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za učikovitije suzbijanje transnacionalnog organiziranog kriminala potrebno je jačanje i promicanje globalne suradnje, razmjena iskustava i saznanja i to na svim razinama – nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj”, rekao je Fedotov naglasivši da je potrebno učinkovito konfrontiranje sa svim oblicima prekogranično organiziranog kriminala posebice kad je riječ o zlouporabi droga, trgovini ljudima i oružjem, korupciji, pranju novca, krijumčarenju migrantima i izbjeglicama, terorizmu, jer to nije prijetnja jednoj ili više država nego je globalni problem.

Fedotov je napomenuo da je međunarodna zajednica prepoznala vezu između transnacionalnog organiziranog kriminala i terorizma.

Pozvao je na hitnu provedbu UN-e Konvencije protiv transnacionalno organiziranog kriminala. “Važno je da se Konvencija i tri pripadajuća joj protokola u potpunosti provode”, rekao
je izvršni direktor UNODC-a istaknuvši da je osobito suzbijanje krijumčarenja migrantima i izbjeglicama velik izazov koji stoji pred međunarodnom zajednicom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je izrazio nadu da će ovaj međunarodni skup doprinijeti jačanju bilateralne i multilateralne suradnje te da će se kroz zajedničke aktivnosti međunarodnog i nacionalnih pravosuđa postizati veći pomak u učinkovitijoj borbi protiv organiziranog prekograničnog kriminala.

Konvenciju je do sada potpisalo 187 država, kao i tri prateća protokola .

Konvenciju UN -a protiv transnacionalno organiziranog kriminala iz 2000. godine, tzv. Palermo konvenciju, kao tri pripadajuća protokola : o suzbijanju ilegalne trgovine oružjem, ilegalnih migracija te suzbijanju trgovine ljudima, osobito ženama i djecom, potpisalo je do sada 187 država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je potpisala i ratificirala ove dokumente među prvim državama.

U sklopu konferencije, koja je okupila oko 800 sudionika, a traje do 21. listopada, održat će se 30-tak prezentacija i foruma, među kojima i oni o organiziranom kriminalu, terorizmu i korupciji, zatim o odgovornosti kaznenog pravosuđa prema fenomenu terorista, krijumčarenju ljudi iz ekonomske perspektive, a posebna tema bit će krijumčarenje migranata i izbjeglica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.