Berlin predlaže smanjenje strukturnih fondova zemljama koje se protive izbjegličkim kvotama

epa04909571 Migrants board a train for Gyor to travel to a reception center for refugees and asylum seekers at the Eastern Railway Station in Budapest, Hungary, 02 September 2015. Hungarian police on 01 September closed the main train station in Budapest from where scores of migrants were hoping to travel to Western Europe. The refugees arrived in Budapest via the so-called Balkan route, across Turkey, the Aegean Sea and Greece, Macedonia and Serbia. EPA/BEA KALLOS HUNGARY OUT

Njemački ministar unutarnjih poslova Thomas de Maiziere u utorak je, nakon neuspjelog sastanka o raspodjeli izbjeglica po zemljama članicama Europske unije, spomenuo mogućnost da bi članice koje odbijaju prihvatiti obvezne kvote izbjeglica, mogle dobiti manje novca iz strukturnih fondova EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Moramo govoriti o načinima pritiska”, rekao je za njemački ZDF de Maiziere.

Zemlje koje odbijaju raspodjelu u skladu s kvotama “često su zemlje koje primaju puno europskih strukturalnih fondova”, rekao je te izrazio žaljenje zbog “izostanka solidarnosti”.

“Smatram da je pravedno… da primaju i manje financijskih sredstava” od Europe, rekao je de Maiziere i dodao da odobrava sličan prijedlog što ga je iznio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak navečer, ministri unutarnjih poslova 28 zemalja članica EU-a na hitnome sastanku u Bruxellesu nisu se uspjeli dogovoriti o obveznim kvotama za raspodjelu 120 000 izbjeglica.

Protiv kvota bile su zemlje Višegradske skupine – Slovačka, Češka, Poljska i Mađarska te Rumunjska, Latvija i Velika Britanija.

Nakon sastanka objavljeno je da postoji načelna suglasnost o raspodjeli 120 000 migranata te će se o provedbi te suglasnosti razgovarati na sastanku ministara unutarnjih poslova 8. listopada u Luxembourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministri su pak ranije u ponedjeljak na istome sastanku u Bruxellesu odlučili raspodjeliti 40 000 izbjeglica koji će u sljedeće dvije godine biti preseljeni iz Italije i Grčke. Riječ je o privremenom i izvanrednom mehanizmu kako bi se pomoglo Grčkoj i Italiji, zemljama u koje prvo ulaze izbjeglice s Bliskog istoka. Odluka se odnosi na ljude koji po međunarodnom pravu imaju pravo na zaštitu i koji su stigli ili koji će stići na teritorij EU-a u razdoblju od 15. kolovoza 2015. do 16. rujna 2017.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.