Bez iznenađenja u Slovačkoj: Liberalna aktivistica Zuzana Čaputova postala predsjednica

zuzanacaputova.sk

Liberalna odvjetnica Zuzana Čaputova pobijedila je, prema očekivanjima, u subotu na predsjedničkim izborima u Slovačkoj, postavši prva žena na predsjedničkoj dužnosti u povijesti Slovačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktivistica koja se bori protiv establishmenta i briselski birokrat – tko će od njih postati predsjednik Slovačke?

45-godišnja Čaputova je na valu nezadovoljstva javnosti zbog korupcije i razočaranja establishmentom, kao novo lice u politici koje nije povezano s postojećim strankama, odnijela pobjedu u drugom krugu, osvojivši 58,3 posto glasova, nakon obrađenih više od 98 posto biračkih mjesta. Njen protivnik je bio eurobirikrat Maroš Šefčovič, 52-godišnji potpredsjednik Europske komisije kojeg podupire socijaldemokratska stranka na vlasti Smer-SD dobio je 41,7 posto glasova.

Ubojstvo novinara kao okidač

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promjene na vlasti pokrenute su u veljači prošle godine, nakon masovnih prosvjeda zbog ubojstva istraživačkog novinara Jana Kuciaka. Čaputova je kao odvjetnica i ekološka aktivistica vodila spor s tajkunom Marijanom Kočnerom koji je optužen da je naručio to ubojstvo, oko ilegalnog odlagališta otpada. Ubojstvo je dovelo do ostavke premijera i političke krize u zemlji s 5,4 milijuna stanovnika koja je članica je Europske unije i NATO-a.

Slovačka još jednom odbacila ratifikaciju Istanbulske konvencije: Prisjetimo se kako je Plenković prevario demokršćanske birače

Pravnica i ekološka aktivistica Čaputova članica je Progresivne slovačke koju je obećala napustiti bude li izabrana na predsjedničku dužnost, a podržale su je opozicijske stranke, manja stranka u vladajućoj koaliciji koja predstavlja mađarsku manjinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrej Kiska, njen prethodnik, je odustao od kandidature za drugi mandat. Iako izabran uz potporu desnice kao nezavisni kandidat, on je podržao Čaputovu, i to je također bitan čimbenik koji je doprinio njenoj vjerojatnoj pobjedi. Tajkun Kiska je, unatoč aferama s utajom poreza i neprijavljivanjem prihoda, i dalje političar kojem Slovaci daleko najviše vjeruju. Ostali političari su izgubili povjerenje.

Uz potporu predsjednika na odlasku Čaputova je obećala kraj “otmice države” – povlačenja konaca kojim se upravlja državom iz pozadine, odnosno udar na “Duboku državu”, i borbu protiv bezakonja i arogancije vlasti, što je dobro odjeknulo u javnosti. Iako ljevičarka, podržava slovačko članstvo u NATO paktu te zadržavanje dosadašnje vanjske politike.

Slovačka – Hrvatska bliska rođakinja koju smo pomalo zaboravili

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoj govor započela je zahvaljujući biračima na slovačkom i jezicima nacionalnih manjina – mađarskom, češkom, romskom i rusinskom.

Čaputova podržava pobačaj, pa i besplatan, i istospolne brakove koje su Slovaci velikom većinom glasova onih koji su izašli na referendum odbacili 2015. godine, ali kako nije izašlo preko polovice birača referendum nije priznat. Slovaci vjerojatno nisu promijenili stav o istospolnim brakovima u svega nekoliko godina, no očito im je to pitanje marginalno u ovom trenutku, a korupcija je u prvom planu. Ona se nametnula ne samo kao protivnik establishmenta, nego na simboličnoj razini i korupcije koja je u Slovačkoj kao i većini postkomunističkih zemalja sveprisutna, i u tome treba tražiti ključ njene popularnosti.

Predsjednik Slovačke ima male ovlasti, ali je glavni zapovjednik oružanih snaga, te može uložiti veto na nove zakone i imenuje najviše suce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.