Britanski sud: Djeca mlađa od 16 godina ne mogu razumjeti što znači ‘promjena spola’

blokatore rodna ideologija
Foto: Thinkstock

Djeca mlađa od 16 godina koja razmišljaju o promjeni spola vjerojatno neće biti dovoljno zrela, kako bi dala informirani pristanak za propisivanje lijekova koji blokiraju pubertet, presudio je nedavno visoki sud u Velikoj Britaniji, piše The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i u slučajevima koji uključuju tinejdžere mlađe od 18 godina, liječnici će se možda trebati obratiti sudovima radi odobrenja medicinske intervencije, odlučila su tri viša suca u tužbi pokrenutoj protiv Tavistocka i NHS-a, koji vode glavnu britansku službu za takozvani “razvoj rodnog identiteta djece”.

>Dječak koji se osjećao kao djevojčica požalio zbog hormonske terapije: Zapravo sam se osjećao ugodno u vlastitom tijelu

Zahtjev, odnosno tužbu, podnijeli su Keira Bell, 23-godišnjakinja koja je blokatore puberteta počela uzimati sa 16 godina prije nego što je odlučila izvršiti “detranziciju” odnosno poništiti promjenu spola, te neimenovana majka 15-godišnje autistične djevojke koja se nalazi na listi “terapiju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Teško da bi dijete u dobi od 13 godina ili manje bilo kompetentno za davanje pristanka za primjenu blokatora puberteta”, dodali su suci. “Dvojbeno je da bi dijete u dobi od 14 ili 15 godina moglo razumjeti i izvagati dugoročne rizike i posljedice primjene blokatora puberteta.”

U protekloj godini u Velikoj Britaniji, čak 98 djece mlađe od 16 godina bilo je tretirano blokatorima puberteta u svrhu “promjene spola”.

Paul Conrathe, odvjetnik koji je zastupao tužitelje, kazao je da je riječ o povijesnoj presudi koja štiti djecu koja pate od rodne disforije. “To je možda spriječilo da stotine djece dobije eksperimentalno liječenje bez njihovog pravilno informiranog pristanka.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Disocijativni poremećaj i rodna disforija

Podsjetimo, prije nekoliko godina Walt Heyer je svjedočio o tome kako je požalio zbog svoje odluke da promjeni spol. Nakon što je gotovo čitavo desetljeće živio kao žena, odlučio je prihvatiti svoj biološki spol i ponovno je promijenio spol u muški. U međuvremenu je Walt primio intenzivnu kognitivnu terapiju koja mu je pomogla da spozna traumu koju je doživio u ranom djetinjstvu

Trauma je uzrokovala psihički poremećaj koji se naziva disocijativni poremećaj identiteta. U svjetlu te spoznaje, njegova rodna disforija jednostavno je nestala. Njegov život kao „žena“ svodio se na pokušaj bježanja od stvarnosti. Nažalost, mali broj ljudi uzima u obzir mogućnost da se rodna disforija može očitovati kao posljedica ili simptom drugih psihičkih poremećaja, a napose disocijativnog poremećaja. (Više o tome u nastavku.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rodna teorija i promjena spola

Ideja o mogućnosti promjene spola potječe iz neznanstvene teorije naziva “rodna teorija”. Ta teorije je uglavnom utemeljena samo na nejasnom konceptu slobode u području osjećaja i želja ili trenutačnih želja izazvanih emocionalnim impulsima i voljom pojedinca te tvrdi kako postoje više od dva spola odnosno roda te da on ovisi o osjećajima pojedinca.

Papa Franjo je u knjizi izdanoj početkom 20202. godine posvećenoj poljskom papi Ivanu Pavlu II.(“Sveti Ivan Pavao Veliki”), osudio “zlo” rodne ideologije, rekavši da nastoji izbrisati sve razlike između muškaraca i žena.

“To je napad na različitost, na Božju kreativnost, na muškarca i ženu”, rekao je papa i dodao: “Ovaj pokušaj uniformiranosti doveo je do samouništenja, jer je to ideološki projekt koji ne uzima u obzir stvarnost, istinsku raznolikost ljudi, jedinstvenost svakog, razliku svakog pojedinca. Rodna ideologija želi potkopati čovječanstvo na svim područjima i u svim mogućim obrazovnim oblicima kulturnim nametanjem.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjedoci smo „globalnog rata za uništavanje braka“ u kojem rodna teorija igra ključnu ulogu, boreći se „ne oružjem, već idejama“, rekao je papa Franjo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.