Britanski premijer David Cameron rekao je danas da će mu se srce slomiti ako se nakon izjašnjavanja Škota na referendumu za neovisnost od Velike Britanije razdvoji obitelj koju čine narodi Ujedinjenog Kraljevstva.
“Srce će mi se slomiti ukoliko se razdvoji obitelj koju čine naša dva naroda”, kazao je birtanski premijer. “Mislim da se ljudima ovo čini poput općih izbora – donesete odluku i za pet godina možete glasovati drukčije ako se zasitite Torijevaca, “otkačite” ih i potom ponovno razmislite o svemu. No ovo je u potpunosti drukčije od općih izbora: Ovo nije odluka za idućih pet godine već za iduće stoljeće”, apelirao je Cameron.
David Cameron, britanski premijer i vođa konzervativne stranke danas je bio u istom timu sa svojim suparnicima – Edom Millibandom, predsjednikom Laburista i Nickom Cleggom, predsjednikom Liberalnih demokrata, te su dali zajedničku izjavu:
„Postoji mnogo toga što nas dijeli, ali postoji jedna stvar koju strastveno možemo potvrditi: Ujedinjenom kraljevstvu je bolje zajedno.“
Njih trojica su zajedno posjetili Škotsku u nastojanju da preokrene javno mišljenje koje je prema posljednjim istraživanjima za nezavisnost Škotske.
Panika u kampanji tima Westminster
Škotski premijer Alex Salmond ovu je trojku nazvao “Team Westminster”, te je ocijenio da im je glavna briga očuvati svoje pozicije.
„Danas smo svjedočili tome kako je tim Westminster zapalio za Škotsku na jedan dan, jer su se uspaničili u svojoj kampanji“, rekao je Salmond.
„Ne želimo prejudicirati rezultate referenduma koji će se održati slijedeći tjedan, ali mislimo da dokazi ukazuju na to da je sve više naših sugrađana postaje uvjereno argumentima kampanje ‘Za’. Škotska se definitivno okreće prema ‘Za’“, zaključio je Salmond.
Nova-stara strategija unitarista
BBC, Guardian i ostale britanske tiskovine izvještavaju da su škotski lideri tri vodeće pro-uniostičke stranke – škotski laburisti (Scottish Labour), torijevci (Tory) i liberalni demokrati (Lib Dem) sastali u želji da iznesu zajedničke stavove o referendumu o neovisnosti Škotske.
Zajedno su izjavili da je sigurno vrijeme za veće promjene, na što je škotski premijer Alex Salmond odgovorio da je „NE kampanja propala“.
U principu, lideri triju stranaka su se vratili na plan bivšeg premijera Jamesa Browna. Time se pokušava sugerirati da zapravo postoje male razlike između kampanje ZA ili PROTIV.
Gospođa Lamont, vođa laburista je izjavila „da je moguće zaokružiti NE i glasovati za promjene i više ovlasti škotskog parlamenta.“
Škotski parlament obnovljen tek nakon 300 godina
Napominjemo da je škotski parlament obnovljen u funkciji 1998. g. nakon skoro 300 godina od kada je njegova ovlast 1707 g. prenesena na parlament u Westminsteru. Stoga ovlasti ovog parlamenta domoljubni Škoti čuvao kao najveće blago i vrlo su osjetljivi na tu temu.
Rezultati zadnjih anketa su očito unijeli veliki nemir među vodeće britanske političare, jer je porast pobornika ZA neovisnost Škotske u eksponencijalnom rastu u odnosu na lipanj i srpanj. Što se više približava datum referenduma broj pristaša opcije ZA raste.
Iako situacija sa Škotskom nije usporediva zbog demokratskog okružja u odnosu na bivše komunističke totalitarne višenacionalne zajednice SSSR, Jugoslaviju i Čehoslovačku treba primjetiti slijedeće: mnoge post komunističke zemlje kao Estonija, Letonija, Latvija, Moldavija, Slovenija, Ukrajina, kao i Hrvatska, koje su živjele u neprirodnim i društveno-povijesno uvjetovanim i nametnutim zajednicama koje su se raspale 90-ih dobro znaju kako se prevladavajući nacionalno-politički čimbenici tih zajednica zdušno se borili protiv osamostaljenja tih država i to od političkih, medijskih pritisaka pa čak do oružanih agresija.
Škotski domoljubi se nadaju da će nakon srednjovjekovnog škotskog kraljevstva njihova zemlja ponovno dobiti punu neovisnost 18. rujna. Prva dva koraka su već prošli: ponovna uspostava škotskog parlamenta i izbor mogućnosti na referendumu o neovisnosti. Treći preostaje idući tjedan: škotski domoljubi traže jedan glas više od 50% koji bi im omogućio punu neovisnost od Velike Britanije.
Prisjetimo se da je prije 24 godine hrvatski narod na referendumu gotovo plebiscitarno se izjasnio na raskid sveza sa državom Jugoslavijom u tada postojećem obliku sa mogućnošću pune neovisnosti koju je i ostvario u potpunosti mirnom reintegracijom Vukovara i Podunavlja osam godina kasnije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa