Povjerenik za pravosuđe u Europskoj komisiji Didier Reynders na plenarnoj sjednici u Europskom parlamentu u Strasbourgu izložio je činjenično stanje u provedbi digitalnih zelenih potvrda, tzv. COVID-putovnica. Ustvrdio je kako je od 1. srpnja učitano 200 milijuna ovih potvrda. Međutim, kaže kako rad na zakonodavnom dijelu još nije završio, a neke države članice nisu ni uvele potvrde, dok druge provode vlastita protuepidemiološka ograničenja.
Covid potvrde imaju ulogu pojednostavljenja putovanja unutar Europske unije, a stupile su na snagu 1. srpnja. QR kod koji je u digitalnom obliku dostupan na pametnim telefonima ili pak u papirnatom obliku pokazuje je li putnik cijepljen, odnosno je li prebolio koronavirus ili ima negativan test. EU je odobrila cjepiva BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Moderna i Johnson & Johnson. Provjerom bi se trebala izbjeći potreba za karantenom i daljnjim testiranjima tijekom putovanja između 27 zemalja članica Europske unije.
“Osobno sam učitao svoju potvrdu na pametnom telefonu kako bih doputovao u Strasbourg, ali neke države ipak ne surađuju još uvijek koliko bismo htjeli. neke, poput Malte, Finske i Danske još ih nisu ni uvele, a neke nemaju sve tri vrste potvrde što vjerujem da je samo prolazna faza”, rekao je Reynders tijekom rasprave u parlamentu.
Pozitivno je istaknuo činjenicu da većina država članica izuzima cijepljene osobe od karantenske obveze, iako su mnoge države po tom pitanju još u stanju prilagodbe. “Komisija zahtijeva od država da nas obavještavaju o uvođenju novih mjera, a s obzirom na stalne promjene i pojavu novih sojeva, situacija zahtijeva oprez”, kazao je Reynders. Osvrnuo se i na važno pitanje besplatnih testova. “EU je osigurala 100 milijuna eura državama koje su od nas zatražili besplatne testove, a njih je 24”, rekao je.
Nizozemska eurozastupnica Tieneke Strik (Klub Zelenih) upozorila je kako građani “nemaju još uvijek ni dovoljno informacija o potvrdama, zbunjeni su, a postoje i mnogi koji su već našli način za nabavljanje lažnih potvrda”. Pozdravlja izdavanje financijskih sredstava za besplatna testiranja, poglavito zbog mladih ljudi koji žele putovati.
Njemački eurozastupnik Peter Liese (EPP) iznio je kritiku Bugarskoj koja ne provodi kampanju cijepljenja. “Jako sam zabrinut zbog onoga što se događa u Bugarskoj. Čujem da prijelazni ministar zdravlja nije baš uvjerljiv u svojoj kampanji cijepljenja, a istodobno ruskim turistima u velikom broju dopuštaju ulazak u zemlju. To je otvoreni bok i za Europu”, kazao je Liese.
Švedska eurozastupnica Jytte Guteland (Socijaldemokrati, S&D) pozvala je na ublažavanje ograničenja u svim zemljama Smatra da je potrebno otvoriti granice i osiguraju sredstva za besplatne testove. Predlaže da se u digitalnu potvrdu uključi kategorija – količina antitijela. “Nitko ne smije biti diskriminiran zbog skupih testova”, kazala je Guteland.