Europa mora štititi svoje građane – Van Rompuy

Europa mora promijeniti fokus s otvaranja granica na zaštitu svojih građana, izbjegavajući pritom miješanje u područja u kojima nacionalne vlade same mogu postići bolje rezultate, rekao je predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rompuy je u govoru održanom u Centru za europsku politiku u Bruxellesu iznio svoju viziju EU-a u idućih pet godina i izazovima s kojima će se njegov nasljednik morati suočiti.

“Gradnja Europe nije stvar velikih planova nego pronalaženja konkretnih rješenja za trenutačne probleme”, rekao je Van Rompuy, a prenosi EUobserver.

Po njegovu mišljenju, niti veliki federalistički skok niti “ukopavanje iza nacionalnih granica” nisu vjerojatni, nego već uvriježena metoda “gradnje Europe malim koracima, od kojih se svaki čini premalenim i presporim za rješavanje sve većih izazova s kojima se mnogo bolje možemo suočiti zajedno.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da su europski čelnici na summitu prošli tjedan, kako bi udovoljili Velikoj Britaniji, prvi put kazali da načelo “sve tješnje Unije” iz europskih ugovora dopušta “različite puteve integracije”.

Dodao je da će europski čelnici na summitu 16. srpnja razmijeniti mišljenja s budućim predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom o radnom programu za idućih pet godina.

“Naravno da to gledanje naprijed dolazi u posebnom trenutku. Ne samo na početku novog petogodišnjeg ciklusa, nego i u trenutku kada naše zemlje napokon izlaze iz, za mnoge od njih, najgore gospodarske krize u cijeloj generaciji, i kada se širi nezadovoljstvo javnosti politikom”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glede jačanja euroskepticizma i uspjeha populističkih stranaka na nedavnim izborima za Europski parlament, Van Rompuy je kazao da ispitivanja javnog mnijenja i istraživanja upućuju na šire nezadovoljstvo, ne samo europskim institucijama nego i nacionalnim i politikom općenito.

“Ne tješi me ta tužna činjenica, ali čini se da ona pokazuje da to nije povezano samo s Europom, nego je možda riječ o široj krizi politike koja postavlja dublja pitanja – pitanja društva, kulture, odnosa građana s državnim vlastima u svim njihovim aspektima.”

Smatra također da se EU previše fokusira na otvaranje – ukidanje granica, omogućavanje slobodnog kretanja investicija, radnika i tvrtki, zanemarujući pritom ljude koji se “ne kreću”, ali se žele osjećati zaštićeno i “kod kuće”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Van Rompuy, koji u slobodno vrijeme piše haiku, kazao je: “Kao ljudska bića, trebamo oboje. Prostor za let i gnijezdo koje možemo zvati svojim.”

“Europu, velikog kreatora prilika, sada mnogi doživljavaju kao nepoželjnog ‘uljeza’, prijatelja slobode i otvorenog prostora smatra se prijetnjom zaštiti i pripadnosti.”

Europa, po njegovu mišljenju, mora štititi ne samo tvrtke, nego i radnike, ne samo one s diplomama i znanjem stranih jezika koji se mogu lako seliti, nego i one koji ostaju kod kuće, radnike koji se boje konkurenata za svoja radna mjesta.

“Tamo gdje su nacionalne vlasti u najboljoj poziciji da se brinu, ljudi očekuju da se Unija ne miješa. Doista, postoje slučajevi u kojima Unija, upravo zbog svoje pozicije, mora postupati oprezno. Ne zadirati u nego poštivati uobičajena mjesta zaštite i pripadnosti, od nacionalnih odluka u socijalnoj zaštiti do regionalnih tradicija i identiteta pa sve do lokalnih sireva.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne bude li tako postupala, to bi moglo dovesti do još većeg uspjeha euroskeptičnih i populističkih stranaka za pet godina, upozorio je Van Rompuy.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.