Europski parlament izrazio zabrinutost oko spornog srbijanskog zakona koji je prijetnja hrvatskim braniteljima

kandidati
Foto: Thinkstock

Europski parlament u Strasbourgu usvojio je danas na svojoj plenarnoj sjednici rezolucije o izvješću Komisije o Srbiji i Kosovu za 2016. godinu. U oba izvješća temeljem amandmana koje je  podnijela hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir ističe se zabrinutost oko primjene srbijanskog Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta Petir se osvrnula i na prethodno održane izvanredne parlamentarne izbore na Kosovu.

Ističe kako su rezultati izbora na kojima je pobjedu odnijela koalicija predvođena bivšim kosovskim premijerom Ramushem Haradijanom nad kojim je pak Srbija izdala uhidbeni nalog, poruka Srbiji da prestane zloupotrebljavati sporni zakon.

U rezoluciji o Srbiji Srbija je jasno pozvana na ulaganje dodatnih napora

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rezoluciji o Kosovu se tako izražava žaljenje zbog toga što se taj zakon dosad zlorabio za progon državljana zemalja bivše Jugoslavije . U rezoluciji o Srbiji Srbija je jasno pozvana na ulaganje dodatnih napora u rješavanju problema opsega, provedbe i učinaka Zakona o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine.

Petir podsjeća da je taj zakon prijetnja hrvatskim braniteljima, ali i bivšem kosovskom premijeru Haradinaju, kojega su francuske vlasti odbile izručiti Srbiji.

„Žao mi je što ukidanje spornih članaka zakona nije postavljeno kao uvjet Srbiji za otvaranje pregovora te stoga pozivam Komisiju da tijekom pregovora o poglavlju 23. inzistira na ukidanju članaka 2. i 3. ovog Zakona“, ističe Petir.

Napominje kako se primjenom ovoga zakona krše općeprihvaćena načela kaznenog i međunarodnog prava – načelo pravne sigurnosti i načelo neuplitanja u unutarnje poslove drugih država , te se koči proces pomirenja u jugoistočnoj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U raspravi o Kosovu u kojoj je sudjelovala, Petir je izrazila podršku europskom putu Kosova te upozorila da „najveći uteg“ na tom putu predstavlja upravo Srbija.

Republika Srbija mora se suzdržati od uplitanja u unutarnja državna pitanja Kosova te izazivanja provokativnih aktivnosti kao i upotrebe ekstremne i provokativne retorike“, kazala je Petir podsjetivši i na provokaciju izazvanu slanjem srpskog nacionalističkog vlaka iz Beograda na sjeverno Kosovo.

Kada je riječ o Srbiji, hrvatska zastupnica podsjeća na sustavnu diskriminaciju Hrvata i osporavanje njihovih manjinskih prava – osiguravanja obrazovanja i medijskih programa na hrvatskom jeziku. „Fizički napadi na temelju nacionalne pripadnosti, a i javna retorika u Srbiji koja sadrži elemente ekstremizma i govora mržnje u suprotnosti su s europskim vrijednostima“, zaključuje Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.