Hrvatska opet izgubila spor pred Europskim sudom za ljudska prava

Ured zastupnika Republike Hrvatske pred Europskim sudom za ljudska prava objavio je da je 13. svibnja 2014. g. Europski sud za ljudska prava donio presudu kojom je utvrđeno da je Aylani Egić povrijeđeno pravo na pošteno suđenje u vlasničkom sporu koji je protiv nje bio vođen pred Općinskim sudom u Biogradu na Moru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski sud zaključio da su Općinski sud u Biogradu na Moru i Vrhovni sud povrijedili pravo tužiteljice na pristup sudu – Općinski sud u Biogradu na Moru zato što je odredio vrijednost predmeta spora u iznosu od samo 10.000,00 kuna, iako je tijekom sudskog postupka sudski vještak procijenio spornu nekretninu na iznos od 208.575,66 kuna, a Vrhovni sud Republike Hrvatske, zato što je prihvatio takvu vrijednost predmeta spora i odbio razmotriti tužiteljičinu reviziju”, istaknuli su.

Europski je sud stoga utvrdio da su hrvatski sudovi nametnuli podnositeljici neproporcionalno ograničenje prava na pristup sudu, čime je povrijeđeno njeno pravo pošteno suđenje iz čl. 6. st. 1. Konvencije.

Za utvrđenu povredu konvencijskog prava Sud je tužiteljici nije dosudio pravičnu naknadu niti bilo koji iznos na ime troškova postupka, jer takve zahtjeve tužiteljica nije niti postavila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnili su kako ova presuda još nije konačna. Ista će postati konačna ukoliko niti jedna od strana u postupku, u roku od tri mjeseca od dana objave presude ne podnese zahtjev za preispitivanje presude pred Velikim vijećem. Nakon konačnosti predmet će se nalaziti u postupku izvršenja pred Odborom ministara Vijeća Europe.

Općinski sud u Biogradu na Moru donio je presudu protiv tužiteljice kojom je utvrdio da je druga osoba vlasnik jedne polovine kuće i zemljišta na otoku Pašmanu. Nakon što je drugostupanjski sud odbio žalbu tužiteljice protiv te presude, tužiteljica je izjavila reviziju Vrhovnom sudu RH. Budući da Općinski sud u Biogradu na Moru nije utvrdio koja je vrijednost predmeta tog spora, o čemu inače ovisi dopuštenost revizije, Vrhovni sud RH zatražio je od prvostupanjskog suda da to učini. Općinski sud u Biogradu na Moru utvrdio je da vrijednost predmeta spora iznosi 10.000,00 kuna, na temelju čega je Vrhovni sud RH odbacio reviziju zbog preniske vrijednost predmeta spora.

Ovo je još jedna presuda Europskog suda za ljudska prava koji je ustvrdio povredu prava na pošteno suđenje zbog preniske vrijednosti predmeta spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudstvo krši ljudska prava – Hrvatska izgubila u 25 od 28 presuda pred Europskim sudom

Od 1. srpnja 2013. godine do danas Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu donio je 28 presuda i 11 odluka u predmetima protiv Republike Hrvatske, od kojih je 25 presuda u kojima je utvrđena povreda neke od odredbi Konvencije o ljudskim pravima.

Republiku Hrvatsku pred Sudom su najviše tužili građani zbog povreda različitih aspekata članka 6. Konvencije, koji se odnose na pravo na pošteno suđenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U presudama koje su donesene u razdoblju od 1. srpnja 2013. do 9. lipnja 2014. godine Europski sud je podnositeljima dosudio ukupno 150.906,46 eura na ime pravične naknade i/ili troškova postupka.

Europski sud za ljudska prava međunarodni je sud koji može razmatrati isključivo zahtjeve fizičkih osoba, organizacija ili tvrtki koje smatraju da su prekršena njihova prava po Europskoj konvenciji o ljudskim pravima, međunarodnim ugovorom kojim su se brojne europske države obvezale osigurati određena temeljna prava.

Konvencija štiti pravo na život, na slobodu i sigurnost, pošteno suđenje, na poštovanje privatnog i obiteljskog života, zabranjuje mučenje, ropstvo i prisilni rad, diskriminaciju, zlouporabu prava, kaže da nema kazne bez zakona, štiti slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi, slobodu izražavanja, slobodu okupljanja i udruživanja, pravo na brak, na djelotvoran pravni lijek i derogiranje u vrijeme izvanrednog stanja.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.