Hrvatska prijavljena Sudu EU-a zbog neprenošenja direktive o hipotekarnim kreditima

fah

Europska komisija je u četvrtak prijavila Hrvatsku Sudu EU-a jer još nije u svoje zakonodavstvo prenijela direktivu o hipotekarnim kreditima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktiva o hipotekarnim kreditima, donesena 2014., a koju su zemlje članice do 21. ožujka 2016. trebale prenijeti u svoja zakonodavstva, prihvaćena je kako bi se izbjeglo ponavljanje krize s napuhavanjem balona na tržištu nekretnina.

Europska komisija predložila je te mjere u ožujku 2011. kako bi europski potrošači koji kupuju stan ili kuću na kredit bili bolje informirani o rizicima, nakon krize loših hipotekarnih kredita u Sjedinjenim Državama koja je izazvala svjetsku financijsku krizui.

Ta direktiva trebala bi riješiti probleme kao što su neodgovorno ponašanje zajmodavaca i zajmoprimaca, obmanjujuće oglašavanje i marketing i nedostatne predugovorne informacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavne odredbe direktive uključuju pravila postupanja za davatelje kredita, primjerice obvezu procjene kreditne sposobnosti potrošača i obvezu objavljivanja informacija, znanja i kompetencije osoblja, odredbe o određenim aspektima hipotekarnih kredita kao što su prijevremena otplata, zajmovi u stranoj valuti, praksa vezanja usluga, financijsko obrazovanje, procjena nekretnina, dospjele neplaćene obveze i ovršni postupak te putovnice EU-a za kreditne posrednike koji ispunjavaju uvjete za uvrštenje u vlastitoj državi članici.

Osim Hrvatske, Komisija je prijavila sudu i Cipar, Portugal i Španjolsku.

Budući da države članice tu direktivu nisu provele, potrošači u tim državama članicama ne mogu pri ugovaranju hipotekarnih kredita ili u slučaju poteškoća s otplatom ostvariti zaštitu koja je njome zajamčena. Osim toga, kreditni posrednici ne mogu dobiti putovnicu za svoje poslovne djelatnosti, čime se potrošačima u Hrvatskoj, Portugalu i Španjolskoj te na Cipru onemogućuje pristup potencijalno boljim kreditnim ponudama zajmodavaca koji dolaze izvan tih država članica. Time se ometa tržišno natjecanje, zbog čega se sužava izbor i povisuju cijene, navodi Komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.