Irski mediji javljaju o većem odazivu na referendum kojim se želi redefinirati institucija braka

Irci su danas izašli na referendum na kojem su se izjasnili žele li izmijeniti ustavnu definciju braka. Naime, referendumom irska Vlada želi redefinirati instituciju braka kao zajednice žene i muškarca, odnosno, cilj im je da se brak u budućnosti definira kao zajednica dviju osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Irska vlada pripremila je referendumsko pitanje koje glasi: “Može li brak zakonski biti sklopljen između dviju osoba neovisno o njihovom spolu?”

Irski mediji javljaju o većem odazivu nago na neke ranije referendume

Kako javljaju irski mediji, koji su, kako smo znamo, sami sudjelovali u kampanji redefinicije braka, na referendum je u pojedinim područjima Irske izašlo nešto veći broj građana od očekivanja, odaziv se uspoređuje s izlaznošću na općim izborima. Tamošnji mediji javljaju da je zabilježen veći odaziv u Dublinu, gdje u nekim područjima grada izlasnost doseže 40 posto, do 17 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, brojke variraju ovsno o područjima, u ruralnim sredinama je navodno puno manji odaziv nego u gradovima, prema procjenama diljem zemlje odaziv je nešto veći nego na ostalim referendumima, naime, očekuje se da će do zatvaranja birališta izaći na referendum izaći oko 60 posto građana s pravom glasa.  Međutim, treba biti oprezan s takvim procjenama, naime, radi se o selektivnom uzorku kojim barataju mediji i koji se odnosi uglavnom na uži centar većih gradova.

Građani imaju priliku do 22 sata večeras, po lokalnom vremenu, glasovati o tome treba li se dopustiti redefinicija braka

Hoće li Irska biti prva zemlja koja je redefiniciju braka ozakonila plebiscitarno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, pravo glasa ima oko tri milijuna Iraca. Ako referendum prođe Irska će postati prva zemlja koja je redefiniciju braka ozakonila plebiscitarno. Kako Ustav Republike Irske štiti brak i obitelj, aktualna irska vlast prvo mora promijeniti članak 41 irskog Ustava, a to ne može učiniti bez referenduma, zato se i krenulo u referendum.

Irske građane zapravo ne predstavlja skoro nitko

Nažalost, irske građane koji žele zaštititi ustavnu definiciju braka kao zajednicu žene i muškarca zapravo ne predstavlja nitko, odnosno, najjače irske stranke i mediji su za redefiniciju institucije braka, to i ne skrivaju te su pokazali u kampanji što misle, drugim riječima, pokazalo se da su i u Irskoj građani na jednoj strani, političari i jedan dio medija na drugoj strani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, sve četiri glavne političke stranke Republike Irske podržavaju redefiniranje braka – Fine Gael, Laburisti, Fianna Fáil i Sinn Féin, s druge strane protiv redefinicije braka ustale su brojne građanske udruge, udruge i organizacije za promicanje života i zaštitu obitelji, Katolička crkva kao i ostale vjerske zajednice.

U kampanju za redefiniciju braka u Irskoj uloženo 10 puta više nego u predsjedničku kampanju u Hrvatskoj

Kako se dogodila tako velika podrška vlasti i medija redefiniciji braka kao zajednice žene i muškarca? Cijelu priču pokrenuo je  američki kapital s fondom od 735 milijuna eura uloženim u različite NGO aktivnosti u Irskoj tjekom prethodnih 13 godina. Takva ogromna sredstva stvorila su mrežu međusobno isprepletenih i financijski ovisnih institucija sa strahovito velikim lobističkim potencijalom i uplivom na politiku i medije. Prema izvješćima “donatora”, američke zaklade “Atlantic Philanothropies “, samo u kampanju za redefiniciju braka uloženo je više od 25 milijuna eura. Za usporedbu, sredstva uložena u predsjedničke kampanje Ive Josipovića i Kolinde Grabar-Kitarović bila su 10 puta manja, a Irska i Hrvatska imaju približno jednako veliko biračko tijelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.