Italija prepuna migranata koje su matične države označile kao sigurnosnu prijetnju

Foto: fah

Posljednjih mjesec dana dogodilo se niz uznemirujućih napada u Europi, povezanih s islamističkim terorizmom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najprije je 4. listopada migrant iz Sirije napao dvojicu turista u njemačkom gradu Dresdenu, ubivši jednog. U Njemačku je došao 2015. godine i nedavno je odslužio trogodišnju maloljetničku kaznu zbog napada na policajca i nanošenja tjelesnih ozljeda.

Potom je, 16. listopada, francuskom učitelju Samuelu Patyju odrubljena glava u terorističkom napadu u pariškom predgrađu Conflans-Sainte-Honorine. Paty je ubijen nakon što je svom razredu pokazao Muhamedovu sliku objavljenu u časopisu Charlie Hebdo.

> Boris Beck: Karikature Charlie Hebdoa nikome nisu bile smiješne, ali su zbog njih mnogi plakali

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Dr. sc. Bilandžić o napadu u Beču: ‘Obično se radi o imigrantima’

> Poljska odbila dati azil islamistu koji je odrubio glavu učitelju u Francuskoj

> Ivica Šola: Ovo je rat protiv Europe i ostatka ostataka kršćana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Terorist je bio u kontaktu s islamističkim borcima u Siriji i navodno je dvojici učenika platio oko 350 dolara za identifikaciju francuskog učitelja.

Dana 29. listopada u bazilici Notre Dame u Nici u Francuskoj tri osobe je ubio 21-godišnji Tunižanin koji je 20. rujna ilegalno ušao u Europsku uniju preko talijanskog otoka Lampedusa, omiljenog mjesta za dolazaka migranata iz sjeverne Afrike.

Nakon što je jednom pokušao doći do Europe i nije uspio, vratio se, a nakon drugog pokušaja prebačen je u grad Bari, gdje je stavljen u karantenu zbog pandemije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuniske vlasti nisu ga označile kao prijetnju, no počinio je manje zločine. Dobio je nalog za protjerivanje 9. listopada, ali budući da nije označen kao prijetnja terorizmom, dopušteno je da sam ode i ubrzo nakon toga je stigao Francusku.

Više od 11 000 tuniških migranata stiglo je u Italiju samo ove godine, no Italija je uspješno repatrirala njih 1.186. Mnogi migranti dolaze bez dokumenata. Talijanski prihvatni centri preplavljeni su migrantima čije su ih matične države označile kao potencijalne sigurnosne prijetnje i ne žele ih prihvatiti natrag, piše LifeSiteNews.

Frustrirani borci ISIS-a

Prošlog je ponedjeljka u terorističkom napadu u Beču ubijeno četvero ljudi, a ozlijeđeno 22 prije nego što je policija ubila 20-godišnjeg napadača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Austrijski ministar potvrdio: ‘Teroristički napad u Beču imao je islamistički motiv’

> Ekstremisti oskvrnuli katoličku crkvu u Beču: Kancelar Kurz izrazio zabrinutost

Počinitelj je zatvoren zbog pokušaja putovanja u Siriju kako bi se borio na strani tzv. Islamske države. Etnički Albanac rođen u Austriji, dobio je prijevremeno puštanje prošlog prosinca, zajedno sa subvencioniranim stanom zbog dobrog ponašanja i sudjelovanja u neprofitnom programu deradikalizacije. Karl Nehammer, austrijski ministar unutarnjih poslova, izjavio je da je “prevario” svoje voditelje.

Robin Simcox, direktor Grupe za borbu protiv ekstremizma u Velikoj Britaniji, prošlog je srpnja napisao o prijetnji Europi koju predstavljaju frustrirani borci koji nisu mogli otputovati u Siriju i umjesto toga su planirali napade na zemlje u kojima su boravili.

Francuski ministar unutarnjih poslova Gerald Darmanin rekao je u kolovozu kako zemlja na popisu potencijalnih terorista ima 8.132 ljudi i da prijetnja “ostaje izuzetno velika u zemlji”. Nakon terorističkog napada u Beču, austrijski kancelar Sebastian Kurz pozvao je na europski protuteroristički pakt usmjeren na islamizam.

Ono što je sigurno jest da Europa ostaje na putu islamističkim teroristima i vjerojatno je da će se ovaj stravični trend nastaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.