Izbjeglička kriza blokira Europu: Austrija obustavila željezničke veze s Mađarskom

epa04918984 Migrants walk on the M5 motorway near Szeged, 169 kms southeast from Budapest, Hungary, 07 September 2015. Almost a thousand migrants broke through a line of police officers next to the reception center in Roszke. Some of them set out for Budapest on foot. EPA/FERENC DONKA HUNGARY OUT

Austrijske željeznice (OEBB) obustavile su privremeno veze s Mađarskom zbog “masovnog preopterećenja” svoje mreže nakon priljeva izbjeglica koji žele stići do Njemačke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U priopćenju objavljenom sredinom dana OEBB iz istih razloga poziva privatne osobe i autobusne kompanije da prestanu dovoziti nove putnike na postaje.

Veliki priljev ljudi, uz mase koje čekaju na kolodvorima, premašuju raspoložive željezničke kapacitete, precizira kompanija.

Dok su izravne veze između Budimpešte i Beča nastavljene u četvrtak ujutro, OEBB je odlučila više ne upućivati vlakove prema Mađarskoj kako bi smanjila broj putnika u povratku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Priljev izbjeglica je porastao na srpsko-mađarskoj i austrijsko-mađarskoj granici nakon što je za vikend u Njemačku krenulo više tisuća izbjeglica blokiranih u Mađarskoj.

Gotovo svi imigranti koji prelaze preko Mađarske i Austrije pokušavaju stići do Njemačke, bogate zemlje koja je ublažila uvjete prihvata za Sirijce.

Danska obustavila sve oblike prometa s Njemačkom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danska je policija bila prisiljena zatvoriti cestovni i željeznički promet s Njemačkom radi sprječavanja nekontroliranog ulaska migranata koji su se uputili prema Švedskoj.

Migranti koji su došli do granice s Danskom privremeno su smješteni u lokalnim školama, no mnogi od njih odbijaju tamo ostati te pješke nastavljaju svoje putovanje prema sjeveru.

Danska je policija bila prisiljena zatvoriti cestovni i željeznički promet s Njemačkom radi sprječavanja nekontroliranog ulaska migranata koji su se uputili prema Švedskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je oko 300 izbjeglica, među kojima velik broj žena i djece, pješke krenulo prema Švedskoj, radi njihove sigurnosti, policija je zatvorila zaibilaznicu kod Padborga na sedam sati, piše Daily Mail.

Trajektne linije su također zatvorene, a migranti odbijaju izvršiti registraciju u Danskoj jer bi to značilo da tamo trebaju zatražiti azil ili se vratiti u Njemačku. Svi žele azil zatražiti u Švedskoj gdje su uvjeti mnogo blaži i povoljniji.

Kako javljaju lokalni mediji, danska je policija na koncu ipak odlučila pustiti izbjeglice da pješke krenu na put prema Švedskoj.

Švedska je postala top destinacijom za migrante zbog odluke o pružanju trajnog boravišta za sve izbjeglice iz Sirije. Također je jedna od zemalja koja se bori s najvećim valom migracije od Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Sloveniji otkriveno 14 sirijskih izbjeglica, bit će vraćeni Madžarskoj

Slovenska policija u četvrtak je u ranim jutarnjim satima otkrila 14 sirijskih državljana u selu Donji Lakoš kod Lendave te utvrdila da su ilegalno prešli madžarsko-slovensku, objavila je policijska uprava Murska Sobota.

Sirijski izbjeglice u starosti od 23 do 40 godina privremeno će biti prebačeni u centar za privremeni prihvat stranaca u Postojni, a tretirat će se po zakonu o strancima pa im slijedi predaja mađarskim pograničnim organima.

Utvrđeno je da su oni granicu ilegalno prešli kod mjesta Pince, a primijećeni su dok su lokalnom cestom išli prema Lendavi. Po vlastitom iskazu, namjeravali su ići najprije u Austriju, a onda u Njemačku, objavila je policija, dodajući da i dalje nastavljaju s pooštrenim operativnim mjerama nadzora graničnog područja.

Policija navodi kako spomenuti slučaj još ne govori da će se veći broj izbjeglice iz Madžarske preusmjeriti prema Sloveniji.

Slovenija je prije tjedan dana započela pripreme za prihvat izbjeglica koji su sada u državama regije ako bi se “balkanska ruta” zbog postupaka madžarskih vlasti preusmjerila na Sloveniju, ali ne očekuje da će oni dolaziti u većem broju ili se zadržavati jer su žele u središnju Europu i skandinavske države.

U slučaju nužne potrebe, izbjeglice bi, ako bi se pojavio veći val, mogle biti smještene u 13 općina, a troškove bi preuzela država, koja računa da bi ih mogla smjestiti maksimalno četiri do pet tisuća.

Iako je Slovenija suzdržana prema obvezujućim kvotama za ravnomjerniju raspodjelu izbjeglica i migranata po državama EU-a, slovenski premijer Miro Cerar ističe da se prema onima koji dođu i zatraže azil treba ponašati humano i prihvatiti ih, dok ministar vanjskih poslova Karl Erjavec upozorava da bi moglo doći do konflikata ako bi se izbjeglice u Sloveniji zadržavale protiv njihove volje budući da žele u bogatije države.

Prema planu koji je ovih dana predložio predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, Slovenija bi, s obzirom na svoju veličinu, BDP i broj nezaposlenih, trebala primiti 1126 izbjeglica od 160.000 koje treba prerasporediti u okviru predloženih kvota.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.