Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Europskog parlamenta usvojio je danas većinom glasova Mišljenje o Izvješću na vlastitu inicijativu Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj o „Jačanju inovacija i gospodarskog razvoja u upravljanju europskim poljoprivrednim gospodarstvima u budućnosti“.
Zastupnici Odbora u ovaj su dokument ugradili svoja očekivanja i vizije za jačanje inovacija i budućnost razvoja europskih poljoprivrednih gospodarstava sa stajališta zaštite okoliša, prirode, zdravlja i sigurnosti hrane. Marijana Petir, hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu bila je izvjestiteljica u sjeni na ovo izvješće u ime Europske pučke stranke.
Odbor je istaknuo kako je broj svjetskog stanovništva u usponu te se procjenjuje da će dosegnuti 9,6 milijardi do 2050.godine, što će sve više predstavljati izazov za opskrbu hranom i održivost prirodnih resursa. To će nedvojbeno imati posljedice za europske poljoprivrednike jer iskoristive poljoprivredne površine na svijetu iznose manje od 2000 m2 po stanovniku, a tijekom nedavno okončane Međunarodne godine tla postali smo svjesniji svih rizika s kojima se suočava održivo gospodarenje tim neobnovljivim resursom.
Uzimajući u obzir ove činjenice, Odbor je zauzeo stajalište kako će u budućnosti glavni izazov predstavljati osiguravanje dovoljne količine hrane dobre kvalitete za sve građane Unije, dok je u isto vrijeme potrebno smanjiti pritisak na okoliš i prirodne resurse te ih tako očuvati za buduće generacije. Jednako tako Odbor je prihvatio prijedloge hrvatske zastupnice Marijane Petir u kojima naglašava ključnu ulogu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva u životu ruralnih područja, proizvodnji hrane te u očuvanju kulture i tradicije država članica i njihovih regija.
S obzirom na navedene činjenice i polazne postavke, Odbor je istaknuo važnost inovacija u ostvarenju željene održivosti poljoprivredne proizvodnje težeći upravo za širokom uporabom inovativnih koncepata poljoprivredne proizvodnje utemeljene na održivoj proizvodnji visoko kvalitetne hrane kao što je to predložila zastupnica Petir.
„Drago mi je da su kolege u Odboru za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane prepoznali moja nastojanja da inovativnost i razvoj poljoprivredne proizvodnje temeljimo na proizvodnji zdrave visokokvalitetne hrane na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima,“ rekla je Petir i dodala kako smatra da europska poljoprivredna proizvodnja svoju konkurentnost treba tražiti u visokoj kvaliteti svojih proizvoda, a ne u povećanju količina proizvoda.
Ovaj tekst je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.