Je li Juncker za Plenkovića i dalje simpatičan koji se voli grliti i ljubiti?

Foto: Snimka zaslona

“Jean-Claude! Ha-ha… On se inače voli stalno grliti i ljubiti tako da je to simpatično s njegove strane”, ocijenio je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković u Bruxellesu na summitu EU-a, nakon što mu se Juncker prikrao s leđa, uštipnuo uštipnuo za stražnjicu i poslao mu poljubac tijekom izjave za novinare u listopadu prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Slovenska politika ucjena ‘od terana do Pirana’: Zaiskrilo između Petir i Vajgla

Zbunjujuće ponašanje predsjednika Europske komisije pokazalo se i u slučaju izjava vezanih uz arbitražni spor Slovenije i Hrvatske u ponedjeljak nakon razgovora s Borutom Pahorom u Bruxellesu.

> Marijana Petir Junckeru: Hrvatska javnost nikada neće prihvatiti odluku kompromitiranog arbitražnog suda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvom dijelu izjave za medije rekao je da arbitraža nije samo bilateralno pitanje nego se tiče cijelog EU-a. U drugom dijelu kazao je kako to nikoga ne zanima i kako je pokušavao objasniti kolegama o čemu je tu zapravo riječ, ali da za to interesa nema.

Podsjetimo, morska granica Hrvatske i Slovenije bila je početkom tjedna tema u Bruxellesu gdje je slovenski predsjednik Borut Pahor od predsjednika Europske komisije i Parlamenta zatražio snažnije uključivanje u provedbu arbitražne odluke. Europska komisija, točnije njezin predsjednik Jean-Claude Junckera prvi je put javno izjavio ‘što misli’ o arbitražnoj presudi.

> Što je isključivi gospodarski pojas i koje bi povlastice Hrvatska time dobila?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska je strana, ali i neki hrvatski mediji, izjavu krenula tumačiti u slovensku korist, dok hrvatski političari ocjenuju da Juncker nije rekao ništa novo.

> (VIDEO) Hrvatski europarlamentarci i ministrica Pejčinović-Burić komentiralil Junckerovu izjavu- pročitajte što kažu

Juncker je u ponedjeljak još objasnio što je rad Komisije riječima: “Komisija pokušava posredovati između dviju pozicija na temelju arbitražne presude. Arbitražni sporazum dio je sporazuma o pristupanju Hrvatske Europskoj uniji”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No prisjetimo se, još u lipnju 2017. godine J. C. Juncker nije imao nikakav stav po pitanju arbitražnog sporazuma.

Juncker prvo želi pročitati odluku prije nego zauzme stajalište o arbitraži

Predsjednik Europske komisije prije nekoliko mjeseci izjavio je pak u razgovoru za HRT: “Ne sviđaju mi se te umjetne podjele na Istok i Zapad. Mi smo jedna Europska unija i sve zemlje imaju jednako dostojanstvo”, dodajući da je izričito protiv blokade članica, komentirajući slovensku najavu blokade hrvatskog pristupa Schengenu. “To ne pridonosi jedinstvu. Želio bih da se dvije zemlje međusobno dogovore”, upozorio je također Juncker.

No iz nekog razloga njegovi su stavovi očito lako promijenjivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo, jer nije poštovano dostojanstvo Hrvatske u arbitražnom sporazumu, jer je Slovenija nečasno i podlo vodila postupak, o čemu je svjedočila hrvatska i europska javnost, parlamentarni čelnici i Vlada bili su jednoglasni i jasni, “složili smo se da ne prihvaćamo odluku arbitražnog suda jer je odlukom Sabora Hrvatska izišla iz postupka“, poručio je Plenković u rujnu prošle godine, a taj je stav od tada više puta ponovio.

> Parlamentarni čelnici složni: ‘Arbitraža ne vrijedi, nastavljamo bilateralne razgovore sa Slovenijom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.