Je li Stjepan Đureković surađivao s njemačkom tajnom službom – BND-om?

Foto: Fah

Nakon iznenađenja jučerašnjeg dana suđenje bivšim dužnosnicima komunističke tajne službe Zdravku Mustaču i Josipu Perkoviću za sudioništvo u ubojstvu Stjepana Đurekovića 1983. godine, nastavljeno je danas pred višim zemaljskim sudom u Münchenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Današnje suđenje počelo je iskazom prof. dr. Wolfganga Eisenmengera s Bavarskog instituta za sudsku medicinu.

Profesor Eisenmenger iznio je nalaze autopsije tijela Stjepana Đurekovića.

Autopsijom je pronašla rane od metka i rane izazvane udarcima s najmanje dva predmeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijeme smrti, utvrđeno po patolozima, temeljem stanja tijela, određeno je s 28. srpnja 1983. godine između 9.30 i 13.30.

Smrt je nastupila zbog kombinacije: iskrvarenja koje je nastupilo zbog ustrijelne rane u pluća žrtve i centralne paralize uzrokovane jakim udarcima u glavu žrtve.

Najmanje 6 metaka i šest udaraca oštrim predmetom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pronađene su rane od najmanje 6 metaka iz dva različita oružja, te je utvrđeno najmanje 6 udaraca oštrim predmetom za koji se pretpostavlja da se radilo o vojničkom nožu, mačeti ili mesarskoj sjekiri.

S medicinske točke gledišta, vrlo vjerojatni scenarij ubojstva jest:
a) iz dva različita oružja prvo je pucano na Stjepana Đurekovića (pogoci u ruku)
b) Đureković je pokušao pobjeći i dok je bježao pogođen je daljnjim mecima u leđa
c) Stjepan Đureković pada na pod – moguće je da je pao na pod zbog rana od vatrenog oružja ali i zbog udarca ili udaraca nekim drvenim predmetom s bridovima.
d) nakon pada na pod, Stjepan Đureković je udaren najmanje 6, a vjerojatno i puno više puta, oštrim predmetom po glavi. Vjerojatno je i pucano na njega dok je ležao na podu.

Uznemirujuće fotografije s autopsije

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijkom iskaza svjedoka pregledavane su na stolu za kojim sjedi sudsko vijeće slike s autopsije, te lubanju Stjepana Đurekovića.

Fotografije s autopsije izuzetno su uznemirujuće i svjedoče o silini napada i ozljeda nanesenih vatrenim i hladnim oružjem.

Svjedočenja policijskih službenika

Nakon pauze svjedočili su policijski službenici Peter Schottenheim, Friedrich Haf, Josef Illing, Heinrich Frank i Willi Ressel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policajac Schottenheim bio je dio patrole koja je prva došla na mjesto zločina i osiguravala mjesto ubojstva do dolaska kriminalističkih istražitelja.

Bild am Sonntag iz prosinca 1982.

Nakon svjedočenja policajca Schottenheima, sudac Dauster pročitao je članak iz novina Bild am Sonntag iz prosinca 1982. godine u kojem Stjepan Đureković govori o svojoj knjizi “Ja, Josip Broz Tito” kao uvod u ispitivanje daljnjih svjedoka.

Bild am Sonntag 05-12-1982 001

Stjepan Đureković bivši suradnik BND-a?

Umirovljeni policajac Haf sjeća se da ga je 25. siječnja 1983. godine nazvao pukovnik Philips iz BND-a (Bundesnachricthen Dienst, njemačka obavještajna služba) i obavijestio da je Stjepan Đureković “bivši suradnik BND-a”. Pukovnik Philips bio je BND-ova kontakt-osoba s policijskim Odjelom za zaštitu države. U trenutku tog poziva, Đureković nije više ni na kakav način bio povezan s BND-om i Philips ga je obavijestio da je Đureković u opasnosti jer je objavljen novinski članak u novinama Bild am Sonntag. Haf je o tome sastavio službenu bilješku i tu informaciju proslijedio nadležnom policijskom odjelu.

Jugoslavenske službe ljute zbog knjiga?

Bivši policajac Iling navodi da mu je pukovnik Philips rekao da je Stjepan Đureković radio za BND i da je objavom svojih knjiga naljutio jugoslavenske tajne službe. Iling je rekao da mu je samo poznato da je postojala neka vrsta suradnje između Stjepana Đurekovića i BND-a ali nisu mu poznati bilo kakvi detalji, uključivo ni kada je ta suradnja započela, kada je završila i kako se odvijala.

Svjedok je, zajedno sa svojim kolegom Reuterom, jednom susreo Stjepana Đurekovića u Wolfrathausenu i imao je dojam da se Đureković prepao jer je stekao dojam da su njih dvojica iz Jugoslavije s obzirom da obojica fizički sliče više mediteranskom nego njemačkom tipu.

Policajac Frank nije se mogao sjetiti cijelog događaja, čak ni nakon čitanja službene bilješke.

Ressel, umirovljeni policajac u Odjelu za zaštitu države Kriminalističke policije svjedočio je da je Stjepan Đureković odbio policijsku zaštitu jer je smatrao da je cijeli događaj oko lažne razglednice s Bleiburga nakon promjene stana zbog sumnje u praćenje, završen.

Ročište je završeno čitanjem nekoliko podnesaka obrane s prijedlozima dokaza u vezi svjedoka Sindičića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.