Još čeka beatifikaciju: Otac EU-a Robert Schuman gradio je Europu na kršćanskom identitetu

Schuman
Foto: Bundesarchiv Bild 183-19000-2453, Robert Schuman, commons.wikimedia.org, fah; fotomontaža: narod.hr

Tko još danas od europskih lidera smatra da se jedinstvo europskih naroda može graditi samo na kršćanskom identitetu kako je to smatrao otac Europske unije i budući blaženik – Robert Schuman? Kao univerzalne europske vrijednosti ne smatraju se više one kršćanske, one su postale gotovo neprijateljske, kamen spoticanja i prema riječima europskih lidera uzrok nestabilnosti među državama članicama. Suprotno tome jedan od utemeljitelja Europske unije, njezin otac i pionir europskog mira i jedinstva, Robert Schuman ideju Europske unije izgradio je upravo na kršćanskim vrijednostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuski političar Robert Schuman smatra se jednim od utemeljitelja Europske unije. Prošle godine navršena je 60. obljetnica njegovog rođenja, a Katolička crkva je 1991. godine pokrenula proces njegove beatifikacije. Papa Franjo 2021. godine proglasio ga je časnim slugom Božjim.

Prefekt Dikasterija za kauze svetaca Marcello Semeraro nedavno je dao nagovijestiti da bi papa Franjo mogao dati zeleno svjetlo za proglašenje blaženim ovog francuskog političara i mirotvorca. Robert Schuman (1886-1963), pravnik i francuski ministar vanjskih poslova, slovi za jednog od pionira europskog mira i jedinstva u opustošenoj i posvađanoj Europi te utemeljitelja projekta europske integracije.

>Papa priznao herojske krjeposti Roberta Schumana, korak do beatifikacije

Države koje ne upravljaju proizvodnjom ugljena i čelika ne mogu započeti oružani sukob

Danom Europe, koji se održava 9. svibnja svake godine, slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne Schumanove deklaracije. U govoru u Parizu 1950. Robert Schuman, tadašnji francuski ministar vanjskih poslova, iznio je svoju ideju o novom obliku političke suradnje u Europi s pomoću kojeg bi rat među Europskim državama postao nezamisliv, stoji na stranicama Europske komisije, predstavništva u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Schuman je, u dogovoru s Adenauerom, predložio u Parizu 9. svibnja 1950. zajedničku kontrolu proizvodnje ugljena i čelika, najvažnijih sirovina za proizvodnju oružja. Ovo se danas smatra danom rođenja Europske unije. Schumanov plan se zapravo temeljio na uvjerenju da države koje ne upravljaju proizvodnjom ugljena i čelika ne mogu započeti oružani sukob.

Ugovor o osnivanju Europske zajednice za ugljen i čelik (EZUČ) odnosno Ugovor iz Pariza potpisan je 18. travnja 1951., a stupio je na snagu 25. srpnja 1952. godine. Prvi je put šest europskih zemalja odlučilo krenuti putem integracije. Taj je ugovor omogućio udaranje temelja za izgradnju zajednice europskih naroda.

>Dan Europe: Deklaracija Schumana koji je sanjao Europu na kršćanskim temeljima

Cilj Europske unije

Cilj osnivanja Europske unije bio je okončanje učestalih i krvavih međususjedskih ratova koji su kulminirali Drugim svjetskim ratom. Europska zajednica za ugljen i čelik počinje gospodarski i politički ujedinjavati europske zemlje kako bi se osigurao trajan mir. Pedesete godine dvadesetog stoljeća razdoblje su hladnog rata između Istoka i Zapada. Godine 1956. sovjetski tenkovi guše prosvjede protiv komunističkog režima u Mađarskoj. Godine 1957. Ugovorom iz Rima osniva se Europska ekonomska zajednica (EEZ), odnosno tzv. zajedničko tržište.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povijesni korijeni Europske unije sežu u Drugi svjetski rat. Europljani su odlučni u namjeri da se više nikad ne ponove ubijanje i razaranje takvih razmjera. Nedugo nakon rata Europa je podijeljena na Istok i Zapad te počinje četrdesetogodišnji hladni rat. Zapadnoeuropski narodi 1949. osnivaju Vijeće Europe. To je prvi korak u njihovoj međusobnoj suradnji, no šest zemalja ne želi se zaustaviti na tome. Već 1951. osnovana je Europska zajednica za ugljen i čelik, a šest godina kasnije Europska ekonomska zajednica (EEZ).

”Svjetski mir ne može se očuvati ukoliko se ne ulažu kreativni napori razmjerni opasnostima koje ga ugrožavaju. (…) Europa se neće stvoriti odjednom ili prema jednom jedinstvenom planu. Izgradit će se putem konkretnih postignuća koja će prvo stvoriti istinsku solidarnost”, rekao je Schuman.

>Dan Europe: Ima li današnja Europska unija veze s idejama njezinih otaca?

Schuman je bio duboko pobožan katolik

Otac Europske Unije Robert Schuman bio je duboko pobožni katolik i kao takav smatrao je da se jedinstvo europskih naroda može graditi samo na kršćanskom idenitetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje ukida li Europa granice Schuman je rekao: ”Naravno, ne radi se o tome da se ukinu etničke i političke granice. One su povijesna činjenica: mi nemamo pretenzije ispravljati povijest, niti izmišljati neki racionalizirani ili programirani zemljopis. Mi kanimo oduzeti granicama njihovu krutost, rekao bih čak, njihovo beskompromisno neprijateljstvo.”

>18. travnja 1951. Robert Schumann Otac Europske Unije sanjao je Europu na kršćanskim temeljima sa suverenim narodima!

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.