Leko i Sikorski istaknuli važnost ostvarivanja europske energetske sigurnosti i neovisnosti od Rusije

Poljska i Hrvatska zainteresirane su za usku suradnju u energetskom i prometnom povezivanju na pravcu sjever-jug Europe, od Baltika do Jadrana, a također i za blisku međuparlamentarnu suradnju u okviru europskih projekata, istaknuli su u razgovorima u utorak u Varšavi predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i njegov poljski domaćin, predsjednik Sejma Radoslaw Sikorski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Sabora boravi od utorka u dvodnevnom posjetu Poljskoj, tijekom kojega su predviđeni njegovi susreti s čelnicima parlamenta i parlamentarnih odbora za europske i vanjske poslove.

Poljska zabrinuta zbog Ukrajine

“Razgovarali smo o energetskom i prometnom povezivanju Europske unije koridorom sjever-jug, o pogledima na zbivanja na istoku Europe i ukrajinsku krizu, dogovorili smo suradnju parlamenata i parlamentarnih odbora u okviru europskih projekata te smo razgovarali o tome kako napreduje proces približavanja zemalja jugoistoka Europe Europskoj uniji”, što je zanimalo poljske domaćine, kazao je predsjednik Sabora o glavnim temama današnjih razgovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada je riječ o gorućoj krizi na istoku Europe, poljska strana je, prema riječima predsjednika Sabora, u razgovorima izrazila zabrinutost procesima koji se događaju u Ukrajini vezano za rusku politiku u toj zemlji te posebice istaknula kako Europa mora pokazati više jedinstva u rješavanju toga problema.

Ono bi, kako je rečeno, moralo biti utemeljeno na načelima međunarodnog prava i vraćanja suvereniteta Ukrajini nad zaposjednutim dijelom teritorija. Poljaci smatraju da Europa nije dovoljno slušala što je Poljska govorila vezano uz Ukrajinu, čulo se nakon današnjih razgovora u kojima nije bilo riječi o najnovijem porastu napetosti između Poljske i Rusije nakon odbijanja ruske strane da izda vizu predsjedniku Senata Bogdanu Borusewiczu za dolazak na pogreb Borisa Njemcova, ubijenog oponenta Vladimira Putina.

To je odbijanje u utorak vijest dana u Poljskoj, čije je ministarstvo vanjskih poslova uputilo zbog tog čina oštru prosvjednu notu ruskom veleposlanstvu u Varšavi, a poljski novinari koji su danas pratili prvi dan zasjedanja poljskog parlamenta u ožujku izrazili su veliku zabrinutost novim incidentom i ozbiljna strahovanja Poljaka od izbijanja rata u njihovu susjedstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pogledu jugoistoka Europe poljska je strana i u današnjim razgovorima izrazila potporu ulasku tih zemalja u EU.

Važna neovisnost od Rusije

Dvojica parlamentarnih čelnika složila su se oko važnosti ostvarivanja europske energetske sigurnosti, koja bi omogućila europskim zemljama veću neovisnost od Rusije, što bi Poljskoj konkretno donijelo i smanjivanje cijene plina, kojega Poljaci, kako se čulo u razgovoru, sada plaćaju skuplje od Nijemaca. Poljska bi, kako je najavljeno, uskoro trebala završiti LNG terminal Swinoujscie na sjeveru zemlje, a postoji jak interes da se on spoji s budućim LNG terminalom na Krku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tog se hrvatskog otoka u razgovorima po dobrome podsjetio predsjednik Sejma Sikorski, dugogodišnji ministar vanjskih poslova i jedan od najuglednijih poljskih političara u inozemstvu, koji je, ističući da je Hrvatska Poljacima sinonim za godišnji odmor i da je broj Poljaka koji je ljeti posjećuju porastao na 700.000, kazao kako je i sam išao na bračno putovanje na Krk.

U hrvatskom izaslanstvu s predsjednikom Sabora u posjetu Poljskoj su i članovi parlamentarne skupine hrvatsko-poljskog prijateljstva.

Predsjednik Hrvatskog sabora i hrvatsko saborsko izaslanstvo u srijedu će razgovarati s predsjednikom Senata Borusewiczem i čelnicima odbora za europske i vanjske poslove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.