Merkel i Erdogan razgovarali o napetim odnosima nakon rezolucije o Armencima

Foto: fah

Njemačka kancelarka Angela Merkel i turski predsjednik Tayyip Erdogan pokušali su u subotu smanjiti napetosti prvim privatnim razgovorom otkako je njemački parlament razbjesnio Ankaru ocijenivši pokolj Armenaca u Osmanskom Carstvu 1915. genocidom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnosnici su kazali da je sastanak na margini summita NATO-a u Varšavi trajao dulje od predviđenih 45 minuta.

“Razgovarali smo o svim otvorenim pitanjima. Ozračje je bilo konstruktivno… i vrlo poslovno u naporima da riješimo postojeće nesuglasice”, rekla je kancelarka novinarima nakon razgovora.

“Razlike ne nestaju samo tako u diskusiji. No vjerujem da je važno da smo o njima razgovarali”, rekla je Merkel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bio je to prvi sastanak otkako je njemački parlament donio 2. lipnja rezoluciju o Armencima nakon čega je Ankara povukla svojeg veleposlanika iz Berlina i zaprijetila nedefiniranom odmazdom. Ankara je zatim odbila dopustiti njemačkim parlamentarcima pristup zračnoj bazi Incirlik gdje 250 njemačkih vojnika u sklopu NATO-a sudjeluje u operacijama protiv militanata Islamske države u Iraku.

Izvor blizak turskom predsjedniku rekao je da je Erdogan Merkel izrazio razočaranje rezolucijom o Armeniji, dok je ona kazala da će učiniti sve što je u njezinoj moći da to ne našteti njemačko-turskim odnosima.

Merkel je po tom izvoru također izrazila zadovoljstvo time što se Turska pridržava svojeg obećanja da će zaustaviti priljev izbjeglica i migranata preko Egejskog mora u Grčku nakon što ih je više od milijun prošle godine preplavilo Europu, većinom Njemačku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Merkel i Erdogan razgovarali su i o obavještajnoj suradnji u borbi protiv Islamske države.

Njemački dužnosnici nisu željeli komentirati sastanak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.