Merkel skeptična prema razmještanju NATO-a u istočnoj Europi

Tijekom posjeta glavnog tajnika NATO-a Andersa Fogha Rasmussena Berlinu, njemačka kancelarka Angela Merkel s oprezom je reagirala na pozive za trajnim razmještanjem savezničkih snaga u istočnoeuropskim državama zbog straha od ruske osvete nekim članicama NATO-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio savezničkih zemalja osjeća se ugroženo, pa i nesigurno zbog krize u Ukrajini i kršenja teritorijalnog integriteta, rekla je Merkel nakon susreta s Andersom Foghom Rasmussenom u srijedu, piše u četvrtak internetski portal EurAktiv.

To se ponajviše odnosi na “baltičke zemlje, ali i na Poljsku”, istaknula je Merkel. “Odgovorni smo za zajedničku sigurnost”, dodala je kancelarka misleći na članak 5. Sjevernoatlantskog ugovora.

“Razgovarali smo o činjenici kako nema dvojbe da Vijeće NATO-Rusija mora ostati na snazi”, naglasila je Merkel odgovarajući na pitanje u vezi s trajnim razmještanjem snaga NATO-a u istočnoj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće NATO-Rusija osnovano 1997. službeno je okončalo suparništvo između Rusije i NATO-a, ali Moskva traži obećanje Saveza da neće graditi vojne baze u zemljama bivšeg istočnog bloka koje su ušle u NATO nakon raspada Sovjetskog Saveza.

“To je ujedno i okvir za onu vrstu pomoći koju možemo pružiti našim partnerima kada je od nas zatraže”, rekla je Merkel. U ovome su trenutku pripremljene vojne specifikacije, nakon čega o njima možemo razgovarati, dodala je.

Podsjetila je da Njemačka već sudjeluje u zračnom nadzoru. “Razgovarat ćemo i o tome kako kao Savez možemo poboljšati sigurnost naših članica”, kazala je kancelarka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rasmussen je u Berlinu dao naslutiti da je NATO povećao broj vježbi u zemljama koje osjećaju rusku prijetnju. U tom je smislu prisutnost NATO-a u tim zemljama već vidljiva, rekao je glavni tajnik.

Dodao je da je osobito Poljska, od izbijanja ukrajinske krize, zatražila osnivanje vojnih baza na njezinu teritoriju, čemu se Moskva usprotivila.

“Razmatramo moguće daljnje korake za dugoročno jačanje naše kolektivne sigurnosti”, pojasnio je Rasmussen. “To će dovesti do moguće revizije naših obrambenih planova ili potrebe razvijanja novih, do jačanja vojnih vježbi, a u određenim granicama i do razmještanja snaga”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav “plan pripravnosti” bit će predstavljen i raspravljen na summitu NATO-a, rekao je glavni tajnik Saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.