Nakon dogovora s EU, Johnsona čeka najteži zadatak – uvjeriti britanski parlament da podrži sporazum

epa07927443 President of the European Comission Jean-Claude Juncker (R) and British Prime Minister Boris Johnson deliver a press conference on the Brexit deal in Brussels, Belgium, 17 October 2019. According to reports, the EU and the British government have reached a deal for Brexit. EPA/OLIVIER HOSLET

Plan o novom proširenju EU ne ide prema planu, a čini se ni razdruživanje Unije s Velikom Britanijom. Načelno, europski su čelnici odobrili sporazumni Brexit. Promijenjen je protokol koji se odnosi na Sjevernu Irsku, a sve druge odredbe ostale su iste. Završnica se ponovno seli u britanski parlament.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski čelnici jednoglasno su odlučili – dogovor o sporazumnom Brexitu ima njihov blagoslov, prenosi RTL.

‘Imamo dogovor koji nam omogućava da izbjegnemo kaos i sukob između članica Europske unije i Velike Britanije. Stoga je Europsko vijeće pozvalo Europsku komisiju i Europski parlament da osiguraju stupanje ovog sporazuma na snagu 1. studenog”, poručio je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.

Na glasanju je bio i hrvatski premijer Andrej Plenković:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Sa strane 27 država članica napravljeno je sve, pronađen je model koji zadržava jedinstveno tržište EU, istodobno činjenicu da je Sjeverna Irska dio carisnkog prostora UK. Očekujemo nastavak političko pravnog procesa u Londonu”.

Upravo u Londonu, na domaćem terenu, premijera Borisa Johnsona čeka najteži zadatak – uvjeriti britanski parlament da ga podrži:

”Bili smo u pregovorima tri i pol godine. Nije to uvijek bilo lako za Veliku Britaniju. Bilo je dugo, bolno, razarajuće. Zato je sada trenutak da se mi kao država držimo zajedno. Sada je trenutak da se svi parlamentarci ujedine i završe ovo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali neće jer unatoč uvjerenosti premijera Johnsona da će dobiti većinu, Demokratska unionistička stranka Sjeverne Irske, čini se, sporazum neće podržati, baš kao ni druge opozicijske stranke.

”Mislim da je njima vrlo jasno da nećemo podržati ovaj dogovor u subotu. Ali kao što i moj kolega kaže, subota nije kraj. Subota nije čak ni početak kraja jer postoji cijeli niz pitanja o izlasku koja moraju biti razriješena”, podsjetila je Arlene Foster, predsjednica Demokratske unionističke stranke Sjeverne Irske.

Na sutrašnjoj izvanrednoj sjednici britanskog parlamenta, inače, prvoj takvoj od 1982. kada se raspravljalo o argentinskoj invaziji na Faklandsko otočje, premijeru Johnsonu potrebno je 320 ruku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Fokusirani smo na subotu. To je ono što je pred nama i uvjereni smo da dogovor može proći. To je snažan dogovor. Uvjereni smo da možemo uspjeti”.

Prema analizi britanskog časopisa Financial Times, Johnson će dobiti tek 318 glasova ‘za i 321 ‘protiv’. U tom slučaju, britanski premijer dužan je tražiti odgodu Brexita od Europske unije, no pitanje je hoće li je oni odobriti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.