Kontroverznom dobitniku Nobelove nagrade za književnost Peteru Handkeu prošle je nedjelje uručeno državno odličje Srbije, dodijeljeno službeno u veljači prošle godine u povodu Dana državnosti zbog njegova “iznimnog doprinosa predstavljanju Srbije u sferi kulture”.
Postupak za oduzimanje austrijskog državljanstva protiv nobelovca Petera Handkea, zbog putovnice bivše Jugoslavije koju je dobio od Slobodana Miloševića, obustavljen je.
“Peter Handke je bio, jest i ostaje građanin Koruške i austrijski državljanin”, poručeno je iz kabineta upravitelja Koruške Petera Kaiser bečkom dnevniku “Kronen Zeitung”.
Jedna američka platforma je u Nacionalnoj biblioteci došla do putovnice Handkea, koja je 15. lipnja 1999. izdana u Ambasadi SR Jugoslavije u Beču.
U toj putovnici se kao državljanstvo Handkea navodi “jugoslovensko”.
To saznanje je krajem 2019. izazvalo veliku buru, posebno zato što je putovnica izdana godine kada je NATO bombardirao Srbiju, pa se postavilo pitanje da je uzimanje putovnice jedna vrsta solidariziranja poznatog književnika s Jugoslavijom.
To je, međutim, imalo i pravne posljedice, pošto su se pravnici počeli baviti pitanjem je li uzimanjem tog dukumenta izgubio pravo na austrijsko državljanstvo, jer prema austrijskom zakonu nije dozvoljeno dvojno državljanstvo.
Zato je pokrenut postupak provjere.
Handke je stalno govorio da nema jugoslavensko državljanstvo i da je putovnicu uzeo samo kako bi mogao putovati.
Sada je postupak protiv Handkea obustavljen.
“Raduje me da je ta priča konačno završena i da ubuduće možemo samo razgovarati o veličanstvenim književnim djelima našeg nobelovca”, poručio je Kaiser.
Navodi se da bi Handke izgubio austrijsko državljanstvo samo kad bi podnio zahtjev za dobivanje jugoslavenskog državljanstva.
Takav zahtjev autor, kako tvrdi, nikada nije podnio i nisu pronađene nikakve informacije da je to učinio.
Kritike zbog potpore Slobodanu Miloševiću i negiranju genocida
Podsjetimo, odluka da se Nobelova nagrada za književnost dodjeli književniku Handkeu dočekana je s brojnim kritikama jer je poznato da je austrijski književnik podržavao velikosrpskog ratnog zločinca Slobodana Miloševića te da negira genocid u Srebrenici.
Nobelovu nagradu za književnost dobio je krajem 2019. godine, a dodjelu su bojkotirali BiH, Kosovo, Albanija, Hrvatska, Sjeverna Makedonija i Turska.
Odluka da se nagrada za književnost dodjeli Handkeu dočekana je s mnogim kritikama jer je austrijski pisac podržavao Slobodana Miloševića, glavnog arhitekta ratova u Jugoslaviji 1990-ih godina, koji je umro u pritvoru u Den Haagu 2006. ne dočekavši presudu za ratne zločine.
Hrvatski veleposlanik u Švedskoj u znak protesta nije sudjelovao na svečanoj ceremoniji dodjele Nobelove nagrade za književnost. Iz istog razloga, Kosovo, BiH, Albanija i Turska također nisu prisustvovali ceremoniji dodjele Nobelovih nagrada u Stockholmu.
Protiv nagrade Handkeu prosvjedovali su i brojni strani novinari koji su pratili rat u BiH.
Handke je 7. svibnja boravio u Banjaluci gdje su mu domaćini bili predsjedajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik i predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, kada mu je uručen orden Republike Srpske.
Austrijski pisac potom je u Višegradu od redatelja Emira Kusturice primio “Veliku nagradu Ivo Andrić” za knjigu “Drugi mač – majska povest”, objavljenu 2020. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa