Šef europskih pučana priznao da nam možda treba ograda na granicama

weber
Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, iStock

Ono što je prije nekoliko godina bilo neprihvatljivo rješenje sada bi moglo biti nužno, smatra vodstvo Europske pučke stranke (EPP). Predsjednik stranke Manfred Weber došao je na ideju o graničnoj ogradi kako bi ublažio migracijsku krizu u Europi, unatoč tome što je prethodno kritizirao mađarsku vladu na čelu s Viktorom Orbánom zbog postavljanja ograda 2016. kako bi zaustavila migracijsku krizu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U intervjuu za talijanski list Corriere della Sera, Weber je rekao da bi se, ako je potrebno, granične ograde trebale koristiti za suzbijanje masovne ilegalne imigracije, javlja Remix.

>Italija uvela izvanredno stanje zbog suzbijanja masovnih ilegalnih imigracija

“Suočavamo se s još jednom velikom migracijskom krizom u Europi. Stoga Europska pučka stranka u potpunosti podržava talijansku vladu u postavljanju ovog pitanja kao prioriteta na europskoj razini. Trebamo zajedničku akciju”, rekao je Weber reagirajući na proglašenje izvanrednog stanja u Italiji zbog dramatičnog porasta migracijskog pritiska.

>Francuska: Legalna i ilegalna migracija lani potukla rekorde, improvizirani kampovi pojavljuju se posvuda

Govorio: Mi ne gradimo zidove

Političar bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU) u prošlosti je govorio o graničnim ogradama. Prije četiri godine, govoreći o planu tadašnjeg predsjednika Donalda Trumpa da izgradi ogradu na američko-meksičkoj granici, rekao je: “Mi ne gradimo zidove, želimo graditi mostove. Europa mora biti spremna na blisko partnerstvo s Meksikom.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Broj ilegalnih migranata u Europi porastao za 64% u godinu dana

Čelnik EPP-a, međutim, sada je u talijanskom dnevniku upozorio na posljedice nedavnog porasta broja izbjeglica. Remix News je izvijestio da je Italija proglasila izvanredno stanje zbog migracijske krize, s predviđanjima koja upozoravaju da bi do 50.000 migranata moglo stići u Italiju ovog ljeta ako se trenutni tempo nastavi.

Mjere solidarnosti s Italijom

Weber je rekao kako vjeruje da su potrebne konkretne mjere solidarnosti s Italijom o pitanju migracija od drugih zemalja EU-a. Zato je skupina EPP-a, koja je 2021. efektivno izbacila Orbánovu stranku Fidesz, ovog tjedna pokrenula posebnu raspravu u Europskom parlamentu.

>Meloni uvodi stroge kazne za krijumčarenje imigranata – maksimalna kazna 30 godina zatvora

Odnos Webera i Orbana

Weber i Orbán već dugo su u sukobu. Prije nego što je Orbánova stranka napustila EPP, Orbán je napisao pismo Weberu u kojem je osudio klizanje EPP-a s konzervativnih stavova na progresivne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Odustali smo od obiteljskog modela koji se temelji na braku jedne žene i jednog muškarca i pali u zagrljaj rodne ideologije. Umjesto da podržavamo rađanje djece, masovnu migraciju vidimo kao rješenje našeg demografskog problema”, napisao je tada Orbán.
Iako je Weber bio ključan u guranju Orbána iz EPP-a, Weber danas upozorava na hitnu imigracijsku situaciju.

“Ako se ilegalna imigracija ne može zaustaviti na bilo koji drugi način, moramo biti spremni izgraditi ograde”, rekao je njemački političar. U međuvremenu, Tunis je zamijenio Libiju kao glavno tranzitno središte za ilegalne imigrante. Prema izvješćima, 57 posto migranata koji stižu u Italiju dolaze iz Tunisa na brodovima krijumčara. Ne može se isključiti da će ovo ljeto biti premašena brojka od 330.000 migranata iz 2022. godine.

Iako je mađarska vlada u više navrata govorila da EU mora pomoći u financiranju ograđivanja granice, vlasti u Bruxellesu, uključujući Webera, nisu učinile ništa da se to dogodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.