Papa Franjo mu poljubio ruku, a Sud dokazao da je lagao o pedofiliji u Crkvi

Marek Lisiński papa
Foto: Snimka zaslona

Lisiński je, kao navodna žrtva zlostavljanja, tijekom posljednjih deset godina postao predvodnik pokreta koji se bori protiv pedofilije u Katoličkoj Crkvi u Poljskoj. Lisiński je tvrdio kako ga je svećenik počeo zlostavljati 1981. godine, kada je imao 13 godina, o čemu je godinama kasnije obavijestio kuriju u Płocku. Taj čovjek koji je izmislio da ga je svećenik zlostavljao, postao je toliko javno promoviran kao žrtva svećeničkog nasilja da ga je primio papa Franjo. Posebnu težinu slučaju daje to što je optuženi svećenik u stvarnosti pomogao navodnoj žrtvi, posudivši mu veću svotu novca koju ovaj nije vratio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Presuda suda: lagao je!

Žalbeni sud u poljskom gradu Łódźu donio je konačnu presudu u slučaju Marek Lisiński protiv svećenika Zdzisława Witkowskog, prenosi bitno.net. Presuda je donesena 11. listopada 2021. godine, ali tek sada je poznat njezin sadržaj. Žalbeni sud u Łódźu je nakon temeljite analize došao do zaključka da je Lisiński tijekom sudskih postupaka pred biskupskim i civilnim sudovima u Plocku iznosio čak tri različite inačice događaja.

U obrazloženju sudske presude piše da su „odstupanja u prikazu istih događaja bila dalekosežna“ te da se mora zaključiti kako su tvrdnje tužitelja nepouzdane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svećenik poricao krivnju od početka

U obrazloženju se također navodi da je otac Zdislaw Witkowski, kojega je Lisiński optužio za zlostavljanje, od početka poricao krivnju te dokazao kako Lisiński nikada nije bio ministrant. Lisiński tijekom suđenja nije uspio dokazati suprotno, a sud smatra kako je svećenik pronašao vjerodostojne svjedoke i dokaze koji mogu potvrditi njegove navode.

Inače, Lisiński je, kao navodna žrtva zlostavljanja, tijekom posljednjih deset godina postao predvodnik pokreta koji se bori protiv pedofilije u Katoličkoj Crkvi u Poljskoj. Lisiński je tvrdio kako ga je svećenik počeo zlostavljati 1981. godine, kada je imao 13 godina, o čemu je godinama kasnije obavijestio kuriju u Płocku.

Biskup izrekao svećeniku zabranu obavljanja svećeničke službe 3 godine

Kanonski proces je započeo 2011. godine. Članovi Biskupijskog suda u Płocku su potom utvrdili da nema temelja za podizanje bilo kakve tužbe protiv svećenika. Tada se tražilo „priznanje da svećenik Witkowski nije počinio djela za koja se tereti“. Unatoč tomu, u prosincu 2013. godine biskup Piotr Libera donosi dekret kojim svećeniku izriče niz kazni, među kojima je i zabranu obavljanja svećeničke službe u razdoblju od tri godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marek Lisiński tada protiv svećenika pokrenuo i građansku parnicu. Lisiński je 2014. godine od biskupije Plock zatražio „financijsku potporu“ u iznosu od 150 tisuća poljskih zlota. Kasnije je taj iznos povećao na 200 tisuća zlota, da bi naposljetku od Crkve zahtijevao čak milijun zlota.

Lažna žrtva osnivao zaklade, imao sućut javnosti, surađivao s feministicima, primio ga papa…

U kolovozu 2013. Lisiński je postao suosnivačem zaklade „Ne boj se”, koja pomaže žrtvama seksualnog zlostavljanja od strane svećenstva. Djelovao je zajedno s dvije političarke i feministkinje: Joannom Scheuring-Wielgus i Agatom Diduszko-Zyglewskom. Njih troje su se u veljači 2019. godine susreli s papom Franjom. Tom prilikom ih je Papa saslušao i Lisińskog simbolično poljubio u ruku.

Portal „Wirtualnej Polski“ objavio je kako je vlč. Witkowski u jednom trenutku Lisinskom posudio veliku svotu novca za liječenje njegove supruge. Međutim, naposljetku se ispostavilo kako je Lisinski svećenika u vezi s bolešću prevario, pa je svećenik zatražio povrat novca. Nakon toga je Lisinski svećenika optužio za zlostavljanje koje se, kako je tvrdio, započelo kada je imao 13 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.