Peterle i Vajgl smatraju da Slovenija uz pomoć EU treba što prije riješiti spor s Hrvatskom

Foto: fah

Slovenski eurozastupnici Alojz Peterle i Ivo Vajgl smatraju da Slovenija uz pomoć Europske unije treba što prije razriješiti spor s Hrvatskom oko implementacije arbitražne presude na kojoj inzistira vlada Mire Cerara, ali ističu da Slovenija u svojoj poziciji glede arbitraže treba sačuvati političko jedinstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje implementacije trebalo bi riješiti što prije, kazao je u petak za RTV Slovenija Peterle, nekadašnji premijer i ministar vanjskih poslova, dodavši da se boji kako bi se to pitanje inače moglo produžiti i postati dio predizborne kampanje jer su u Sloveniji kroz manje od pola godine parlamentarni izbori.

“To ne bi bilo dobro”, kazao je Peterle.

Peterle je u više prilika izražavao čuđenje različitim pristupima i izjavama koje su oko arbitraže i dijaloga s Hrvatskom iskazivali premijer Cerar i njegov ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, inače predsjednik koalicijske stranke umirovljenika DESUS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za njega neki analitičari u Sloveniji misle da je na taj način povećao “medijsku vidljivost” svoje stranke pred potencijalnim biračima stranke umirovljenika.

S nekim Peterleovim ocjenama slaže se i Vajgl, nekoć ministar vanjskih poslova i savjetnik predsjednika za vanjsku politiku iz vremena kad je na tom mjestu bio pokojni Janez Drnovšek.

Vajgl očekuje da će na Hrvatsku djelovati Europska unija, kako bi ona prihvatila rezultat arbitraže, te kaže da Bruxelles ne može “oprati ruke” jer je upravo arbitražni sporazum iz 2009. omogućio ulazak Hrvatske u EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako je arbitražni sporazum  zapravo postao dio europskog prava i eksplicitno je spomenut u nekim dokumentima Europske unije, kazao je Vajgl, dodavši da je u vezi s arbitražom Hrvatska već izgubila međunarodni ugled.

Dodao je da se boji kako bi se to moglo dogoditi i Sloveniji ako oslabi svoje pozicije u odnosu s Hrvatskom i međunarodnom zajednicom zbog unutarnjih političkih polemika koje bi doveli u pitanje implementaciju arbitraže.

U petak je istekao šestomjesečni rok za primjenu odluke Arbitražnog suda, koju Hrvatska ne priznaje, a Slovenija inzistira na njezinoj provedbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.