Petir: Neprihvatljivo je da EU uspostavi međunarodni fond za financiranje pobačaja

Foto: Fah

Nakon 61. zasjedanja Komisije UN-a za položaj žena, posvećene jačanju ekonomskog položaja žena i održane u ožujku u New Yorku, Odbor za prava žena Europskog parlamenta uputio je usmeno pitanje Vijeću, vezano uz postignuća i rezultate sjednice, o kojima se raspravljalo i na ovotjednoj plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok su žene diljem svijeta suočene s raznim oblicima diskriminacije, staklenim stropom, kršenjima njihovih ljudskih i građanskih prava, njihovi stvarni problemi koji zahtijevaju konkretna rješenja, kako ističe hrvatska zastupnica Marijana Petir, stavljaju se u drugi plan. „Zanima me zašto takozvane organizacije za planiranje obitelji u središte stavljaju promociju pobačaja, umjesto da pomognu milijunima žena koje žele imati djecu, a to ne mogu?“, upitala je zastupnica Petir.

Naime, prije zasjedanja Komisije UN-a među preporukama EU Parlament je usvojio i osudu „pravila ‘globalnog blokiranja’ kojim se međunarodnim organizacijama brani da primaju financijska sredstva od SAD-a namijenjena planiranju obitelji ako one pružaju usluge pobačaja, savjetuju o njima, upućuju na njih ili se zalažu za njih“, a „EU i njegove države članice poziva se da hitno suzbiju utjecaj pravila blokiranja znatnim povećanjem sredstava namijenjenih području seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava te pokretanjem međunarodnog fonda za financiranje pristupa kontracepciji te sigurnom i zakonitom pobačaju, s pomoću nacionalnih i europskih sredstava za razvoj, kako bi se popunila ‘rupa’ u financiranju“.

Zastupnica Petir glasovala je protiv takvih zaključaka Parlamenta koji su nastali na prijedlog socijalista, liberala i ujedinjene ljevice napomenuvši da je apsolutno neprihvatljivo da EU novcem poreznih obveznika financira pobačaje u trećim zemljama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovotjednoj sjednici Vijeću je upućeno pitanje što je EU učinila kako bi suzbila negativne učinke pravila globalnog blokiranja pri čemu se tvrdi kako EU mora pojačati sredstva koja izdvaja za humanitarnu pomoć budući da se životi žena i djece dovode u pitanje jer je SAD uskratio svoju pomoć važnim organizacijama koje brinu o njihovom zdravlju, dobavljaju lijekove, pružaju trudničku i postporođajnu njegu, nude preglede i informiraju o zdravlju itd.

„Doprinos humanitarnoj pomoći je važan i EU ima obvezu sudjelovati, no praznina za koju se tvrdi da je nastala kao posljedica pravila globalnog blokiranja ne postoji“, kazala je Petir potkrjepljujući svoje izlaganje činjenicama i javno dostupnim podatcima koji pokazuju kako je SAD od 2014. do 2016. za humanitarnu pomoć odvajao 10,2 milijardi USD, a u 2017. predviđeno je povećanje na 10,3 milijarde USD.

Najveći dio ovog novca, čak 70%, kako pojašnjava Petir, ide na prevenciju i liječenje HIV-a, suprotno tvrdnjama ljevice kako će sredstava namijenjena u ovu svrhu biti smanjena. Nije točno da je smanjen novac namijenjen u ovu svrhu. Također nije točno da su ukinuta sredstva za lijekove, trudničku i postporođajnu njegu, kontracepciju…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Netočno je da su ograničena sredstva za pobačaj u slučaju kada je majčin život u opasnosti, te u slučaju silovanja ili incesta. „Točno je da je novac preusmjeren prema organizacijama koje ne promiču pobačaj kao metodu planiranja obitelji što je u skladu s međunarodnim konvencijama“, kazala je Petir.

Zastupnica Petir osvrnula se i na posljednje vijesti da je SAD ukinuo sredstava Populacijskom fondu Ujedinjenih naroda. „Taj fond doista ističe u svojem programu da ne promiče pobačaj kao metodu planiranja obitelji, ali dobavlja lijek pod nazivom „misoprostol“ koji se koristi i za induciranje pobačaja“, pojasnila je Petir zašto je SAD oduzeo sredstava UNFPA-u, koja će preusmjeriti organizacijama za planiranje obitelji. Također, kako ističe Petir, UNFPA je već više od trideset godina prisutan u Kini koja je nedavno politiku jednog djeteta zamijenila politikom dvoje djece što također ukazuje da UNFPA podržava ovakvu kinesku politiku i omogućuje planiranje obitelji u skladu s njome, što podrazumijeva prisilne pobačaje, ali i selektivne pobačaje.

Prema podatcima koje je Petir dobila od istraživačke službe Europskog parlamenta, SAD će u 2017. godini za programe planiranja obitelji u sklopu humanitarne pomoći izdvojiti 544 milijuna USD koji će biti raspodijeljeni na suzbijanje dječjih brakova, nasilja nad ženama, genitalno sakaćenje žena, razvoj, istraživanje i dobavu kontracepcije, savjetovanje vezano uz trudnoću i majčinstvo, postabortivnu njegu (i nakon nezakonitog pobačaja). Također, nije zabranjeno pružanje savjeta i informacija te izvođenje pobačaja kada je život majke u opasnosti, kao i u slučajevima incesta i silovanja te pasivno pružanje informacija o tome gdje je moguće napraviti zakonit pobačaj u slučajevima u kojima se žena na njega već odlučila. Politika kojom SAD zabranjuje izravno financiranje pobačaja u okviru svoje humanitarne pomoći postoji još od 1973. i nije nikakva novina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.