Vladini dužnosnici iz deset zemalja Europske unije smatraju kako je važno pojačati uporabu nuklearne energije kako bi se europski potrošači zaštitili od nestabilnosti cijena, navodi se u zajedničkom dokumentu objavljenom u francuskom mediju Le Figaro i u drugim tamošnjim medijima, a prenosi geopolitika.news
S francuske strane tekst su potpisali ministar gospodarstva, financija i obnove Bruno Le Maire i ministar-delegat za industriju u ovom ministarstvu, Agnès Pannier-Ryunache… Podržali su ih premijeri, ministri gospodarstva i ministri energetike Rumunjske, Češke, Finske, Slovačke, Hrvatske, Slovenije, Bugarske, Poljske i Mađarske.
Izrazili su uvjerenje da će nuklearna energija zaštititi europske potrošače od nestabilnosti cijena energije, što se “trenutačno ogleda u stanju oko plina”.
Članak je objavljen dan prije govora predsjednika Emmanuela Macrona o programu revitalizacije gospodarskih i znanstvenih aktivnosti “Francuska-2030”. Prema informacijama koje su procurile u medije, Macron će u svom govoru veliku pozornost posvetiti razvoju nuklearne energije, uključujući male modularne reaktore.
Podsjećamo: Europska unija u sklopu svoje strategije o energetskoj tranziciji namjerava, osim fosilnih goriva, postupno istisnuti i nuklearnu energiju iako je ona, zapravo, najčišći oblik energije, s daleko najmanjom emisijom štetnih plinova u atmosferu.
Njemačka je u sklopu navedene strategije najavila potpuno zatvaranje svih svojih nuklearnih centrala do 2030. godine. Međutim ne gledaju svi u EU jednako na pitanje nuklearne energije.
Tako pojedine zemlje, prije svega Francuska, kao država u kojoj najveći dio energije stiže upravo iz njezinih nuklearki, ima svoje mišljenje koje se protivi onom iz Bruxellesa. Slično misli i Poljska koja najavljuje i izgradnju svoje nove nuklearke, a navodno bi je mogli graditi upravo Francuzi, koji su jedna od vodećih sila po pitanju najsuvremenije tehnologije njihove izgradnje. Također i Mađarska želi proširiti svoju nuklearku Pakš koju je izgradio ruski Rosatom, također renomirana svjetska tvrtka po pitanju gradnje nuklearki i koji trenutačno gradi tursku AC Akkuyu.
Ovo pitanje postaje tim aktualnije s obzirom na nastalu energetsku krizu u Europi, koja se velikom brzinom proširila i u svega tri ljetna mjeseca dovela do povećanja cijena plina na po Europu astronomske iznose, što je utjecalo i na veliki skok cijena električne energije.
Tekst se nastavlja ispod oglasa