Poljski predsjednik Andrzej Duda isključio mogućnost redefinicije braka u Poljskoj

Foto: fah

Poljski predsjednik Andrzej Duda, gostovao je u utorak u emisiji poljske televizijske kuće TV Republika. Na pitanje postoji li mogućnost da međunarodne organizacije, različite lobističke skupine i pojedine europske države prisile Poljsku na redefiniciju braka, izjavio je kako ne misli “da bi se sadašnja politička većina složila oko bilo kakve izmjene Ustava na tom području kojima bi se ublažila ta odredba [o zaštiti braka kao zajednice muškarca i žene] ili dopustilo tumačenje da brak može biti i neki drugi odnos”, istaknuvši da je “brak, prema poljskom Ustavu, zajednica muškarca i žene”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Andrzej Duda izabran je za predsjednika 2015. godine kao kandidat tada oporbene stranke Pravo i pravda čiji se politički program temelji na tradicionalnim poljskim vrijednostima, katoličkoj tradiciji i zaštiti obitelji, a sam se od početka kandidature aktivno zalagao za brak kao zajednicu žene i muškarca te pravo na život od začeća do prirodne smrti.

Osim Poljske, još je šest država članica Europske unije ustavom je zaštitilo brak kao zajednicu muškarca i žene – Bugarska, Hrvatska, Latvija, Litva, Mađarska i Slovačka. Također, u Poljskoj nije ozakonjeno ni životno partnerstvo, iako su lijevi lobiji to pokušavali u nekoliko navrata. 2013. godine Donji dom poljskog parlamenta odbacio je tri nacrta zakona kojima se pokušalo nametnuti životno partnerstvo, uključujući i nacrt koji je predložila tada vladajuća stranka Građanska platforma.

Podsjećamo, u Hrvatskoj je Vlada SDP-a i HNS-a nametnula Zakon o životnom partnerstvu 2014. godine, nakon što je referendumskom odlukom dvotrećinske većine birača brak kao zajednica žene i muškarca ušao među najviše vrijednosti hrvatskog naroda i države, zaštićene Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.